“Χ”αμένο βράδυ για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» Ρεάλ Μαδρίτης και Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 18η αγωνιστική της Laliga.

Η Ρεάλ δεν έπιασε καλή απόδοση απέναντι στους Βάσκους, ενώ στάθηκε άτυχη με τους Κρόος, Νάτσο και Γιόβιτς να στέλνουν τη μπάλα στο δοκάρι και έτσι να μένει το 0-0 μέχρι το φινάλε. Η καλύτερη στιγμή των Μαδριλένων ήταν η φάση, όπου ο Γιεράι έσωσε με τακουνάκι πάνω στη γραμμή το πλασέ του Μπενζεμά.

Κάπως έτσι η Ρεάλ έμεινε για πρώτη φορά σε 90 χρόνια ιστορία με τέσσερα 0-0 σε πρώτο γύρο πρωταθλήματος (Ατλέτικο, Μπέτις, Μπαρτσελόνα, Αθλέτικ).

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ισοπαλία για την Ρεάλ Μαδρίτης, με το αποτέλεσμα αυτό να την αφήνει στο -2 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Μιλιτάο (58′ Νάτσο), Μεντί, Καρβαχάλ, Κρόος, Βαλβέρδε, Μόντριτς, Ροντρίγκο (62′ Μπέιλ), Βινίσιους (72′ Γιόβιτς), Μπενζεμά

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Γκαΐθκα Γκαριτάνο): Σιμόν, Γιούρι, Ινίγο Μαρτίνεθ, Γιεράι, Λέκουε, Νούνιεθ, Ραούλ Γκαρθία, Ντάνι Γκαρθία, Βέσγα, Κόντρο (72′ Βιγιαλίμπρε), Γουίλιαμς (86’Μπενι)

Λεβάντε – Θέλτα 3-1

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα η Λεβάντε επικράτησε 3-1 επί της Θέλτα, συνεχίζοντας το κυνήγι για τις ευρωπαϊκές θέσεις. Οι γηπεδούχοι παρά το ότι είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις στο 12′, με γκολ του Ιάγο Άσπας τελικά κατάφεραν κάνουν την ανατροπή.

Στο τελευταίο ημίωρο βρήκαν τρία τέρματα, με τον Ρότζερ να σκοράρει στο 60′ και το 70′ κάνοντας την ανατροπή για την Λεβάντε, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις ο Μπόρχα Μαγιοράλ.

Πλέον, η Λεβάντε βρίσκεται στους 26 βαθμούς, ενώ η Θέλτα έμεινε με μία νίκη στα τελευταία δέκα ματς πρωταθλήματος και στη ζώνη του υποβιβασμού με 14 βαθμούς (18η).