Χαμογέλασε ο Παναιτωλικός

Πρώτο τρίποντο για τον Παναιτωλικό.

Για την 8η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος , ο Παναιτωλικός έσπασε το ρόδι και πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 του Βόλου στο Αγρίνιο.

Στα πρώτα λεπτά του Α΄ μέρους ο αγώνας ήταν μέτριος με τις δυο ομάδες να μπαίνουν με αναγνωριστική διάθεση. Στο 21’  ο Βόλος δημιούργησε την πρώτη σημαντική ευκαιρία με τον Αλεξί Τρουιγιέ, στο σουτ του Γάλλου η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι .

Στο 38’ ήταν η σειρά των καναρινιών  να απειλήσουν με τον Φακούντο Πέρες να κάνει το σουτ το μπλόκαρε ο Συμεών Παπαδόπουλος χωρίς πρόβλημα.

Το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στην τελευταία φάση του α΄ μέρους και συγκεκριμένα στο 45΄ + 2΄, μετά από ασυνεννοησία των Λούνα και Παπαδόπουλου στην άμυνα. Συγκεκριμένα, ο Μλάντεν έκανε βαθιά μπαλιά στα αριστερά, οι Λούνα-Παπαδόπουλος δεν συννενοήθηκαν σωστά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του αμυντικού του Βόλου και έφτασε στον Γιώργο Λιάβα, με τον τελευταίο ουσιαστικά να πλασάρει σε κενή εστία ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στην επανάληψη οι αγρινιώτες μπήκαν πιο απειλητικοί  και στο 64’ ο Χουάνπι, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 74΄ο Λέβαν Σενγκέλια δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς ο Παπαδόπουλος  αποσιώπησε τον κίνδυνο .

Στο 80’ από το κόρνερ του Χουάνπι ο Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-0 του Παναιτωλικού.

Η ομάδα του Πέτρακη στο 89’ έφτασε κοντά στο 3-0 με τον  Σενγκέλια να φεύγει στην  αντεπίθεση, δίνοντας  στον Χουάνπι, ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει με ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Πλέον ο Παναιτωλικός έχει 6 βαθμούς σε 8 αγώνες, ενώ ο Βόλος που έχει ματς λιγότερο έμεινε στους 2 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες (90΄ Πέρες), Μπαλντασάρα (70΄ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι (90΄ Χουάνπι), Βοίλης (78΄ Πέδρο), Φ. Ντουάρτε (70΄ Σενγκέλια)

Βόλος: (Κωνσταντίνος Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (78΄ Μπερτόλιο), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ (69΄ Μαχαίρας), Κόμπα, Κορνέτ (54΄ Μπαριέντος), Ντέλετιτς (69΄ Ντέλετιτς), Γκαρσία