Premier League: Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Σίτι, εύκολα η Νιουκάστλ, βαθμό η Λούτον

Νίκη με «μόχθο» για τη Σίτι, απέσπασε ισοπαλία από τη Νότιγχαμ Φόρεστ η Λούτον που έχανε με δύο γκολ.

Για την 9 αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Μπράιτον, η Νιουκάστλ έκανε «πάρτι» κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, ενώ η Λούτον απέδειξε για ακόμη μία φορά πως είναι υπολογίσιμη «κλέβοντας» τον βαθμό της ισοπαλίας από την Νότιγχαμ.

Αγχωτική νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στη Μπράιτον με 2-1. Οι «πολίτες» επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 7ο λεπτό ο Ντόκου έκανε φοβερή ενέργεια από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα και ο Άλβαρες σκόραρε από κοντά για το 1-0. Ο Χάαλαντ στο 19’ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπαλέμπα και με τρομερό σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0). Η Μπράιτον κατάφερε να μειώσει στο 73ο λεπτό και να «ξαναμπεί» στον αγώνα, με τον Φατί που έφυγε στην αντεπίθεση και σημείωσε το 2-1.

Δεν δυσκολεύτηκε η Νιουκάστλ απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, παίρνοντας σημαντικό εντός έδρας τρίποντο με σκορ 3-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με όμορφη λόμπα του Μέρφι (1-0). Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Μέρφι έβγαλε τη σέντρα και ο  Γκόρντον βρήκε δίχτυα με χαμηλό σουτ στην αριστερή γωνία της εστίας για το 2-0. Στο 45+2’ ο Λόνγκσταφ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, γράφοντας το 3-0.

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν Νότιγχαμ Φόρεστ και Λούτον. Η συνεργασία των Γουντ και Ελάνγκα ήταν αυτή που έδωσε «προβάδισμα» στη Νότιγχαμ καθώς συνδυάστηκαν δύο φορές στο 48′ και στο 76′, με τον πρώτο να πετυχαίνει το 2-0. Η Λούτον έχει αποδείξει πως δεν τα παρατάει εύκολα και μείωσε σε 2-1 από προσπάθεια του Ογκμπένε. Οι «καπελάδες» ισοφάρισαν με σκόρερ τον Αντεμπάγιο που κατέβασε με το στήθος και εκτέλεσε τον Τέρνερ για το 2-2

Νίκη με ανατροπή (1-2) πέτυχε η Γουλβς κόντρα στη Μπόρνμουθ που αν και βρήθηκε πίσω στο σκορ, Στο 17’ ο Σολάνκε ολοκλήρωσε μια εξαιρετική κίνηση με ένα πανέμορφο βολ-πλανέ άνοιξε το σκορ (1-0). Ο Πέδρο Νέτο στο 48ο λεπτό βρήκε τον Κούνια και αυτός νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η Μπρέντφορντ με εκπληκτική εμφάνιση, νίκησε την προτελευταία Μπέρνλι με 3-0 και έφτασε τους δέκα βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Λίβερπουλ-Έβερτον 2-0 (75΄ πεν., 90+7΄ Σαλάχ)

Μπόρνμουθ-Γουλβς 1-2 (17΄ Σολάνκε – 47΄ Κούνια, 87΄ Κάλαϊτζιτς)

Μπρέντφορντ-Μπέρνλι 3-0 (24΄ Βίσα, 62΄ Μπεουμό, 87΄ Γκόντος)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 2-1 (7΄ Άλβαρες, 19΄ Χάαλαντ – 73΄ Φάτι)

Νιούκαστλ-Κρίσταλ Πάλας 4-0 (8΄ Μέρφι, 44΄ Γκόρντον, 45΄+1 Λονγκσταφ, 66΄ Γουίλσον)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Λούτον 2-2 (48΄, 76΄ Γούντ -83΄ Ογκμπένε, 90΄+3 Αντεμπάγιο)

Τσέλσι-Άρσεναλ 19:30

Σέφιλντ Γιουν.-Μάντσεστερ Γ. 22:00