Champions League: “5άρα” για Σίτι, καθάρισε ο Μέσι για την Παρί ΣΖ

Άνετη νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι επί της Κλαμπ Μπριζ, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Λειψίας, με «υπογραφή» Μέσι

Για τον πρώτο όμιλο του Champions League, άνετη νίκη πήρε η Μάντσεστερ Σίτι στο Βέλγιο, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν με πρωταγωνιστή τον Μέσι νίκησε τη Λειψία στο Παρίσι.

Παρί Σεν Ζερμέν- Λειψία 3-2

Στο Παρκ ντε Πρενς, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Λειψίας, με πρωταγωνιστή τον Μέσι, ο οποίος με δύο τέρματά του, έδωσε τους τρεις βαθμούς στους Παριζιάνους.

Μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Παρί, μετά από αντεπίθεση ο Εμπαπέ με ωραία ατομική ενέργεια και ωραίο σουτ, έκανε το 1-0. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα και στο 26ο λεπτό μετά από ωραία παράλληλη σέντρα από τα αριστερά του Ανχελίνο στο δεύτερο δοκάρι, ο Αντρέ Σίλβα με σουτ από κοντά έκανε το 1-1 που ήταν σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί αιφνιδίασαν τους Παριζιάνους και στο 58′ έκαναν το 1-2 με τον Μουκιέλε. Στη συνέχεια ανέλαβε ο Μέσι που στο 67ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια (2-2) και με πέναλτι του στο 74ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Κλαμπ Μπριζ- Μάντσεστερ Σίτι 1-5

Η Μάντσεστερ Σίτι «επέστρεψε» με εμφατικό τρόπο στα «τρίποντα», επικρατώντας πολύ εύκολα με 1-5 της Κλαμπ Μπριζ στο «Γιαν Μπρέιντελ Στάντιον».

Πρώτη ήττα για την βελγική ομάδα στους ομίλους που έχει 4β, ενώ οι Πολίτες με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 6β.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ στο 30’ με ωραίο τελείωμα του Κανσέλο και το 0-2 σημείωσε με πέναλτι ο Μαχρέζ στο 43, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο 53ο λεπτό ήρθε το 0-3 με τον Γουόκερ, ενώ το 0-4 πέτυχε ο νεαρός Πάλμερ στο 67′. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 81′ με τον Βανάκεν (1-4), αλλά το τελικό 1-5 διαμόρφωσε ο Μαχρέζ, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.