Champions League: Διπλό για Λίβερπουλ στη Μαδρίτη, ήττα στην Πορτογαλία για Μίλαν

Η Λίβερπουλ ήταν η θριαμβεύτρια στη Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο και η Πόρτο νίκησε τη Μίλαν στο Ντραγκάο.

Για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Champions League, η Λίβερπουλ νίκησε με 2-3 την Ατλέτικο Μαδρίτης ενώ η Πόρτο πήρε σημαντική νίκη στην γειτονική Πορτογαλία με 1-0 με αντίπαλο την Μίλαν.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λίβερπουλ 2-3 (Γκριεζμάν 20′,34′ – Σαλάχ 8′,76′, Κεϊτά 13′)

Στο Wanda Metropolitano, η Λίβερπουλ σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι νίκησε με 2-3 την Ατλέτικο και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “Κόκκινοι” άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος έκανε ένα εξαιρετικό σουτ στα όρια της περιοχής και νίκησε τον Όμπλακ. Η Λίβερπουλ σκόραρε για δεύτερη φορά στο 13′ με το υπέροχο σουτ του Κεϊτά.

Η Ατλέτικο ξαναμπήκε στο ματς με το σουτ από κοντά του Γκριεζμάν στο 20ο λεπτό (1-1). Ο Γάλλος επιθετικός ισοφάρισε στο 34′ με πλασέ μετά την ασίστ του Ζοάο Φέλιξ (2-2).

Στη συνέχεια από… ωραίος έγινε μοιραίος ο Γκριεζμάν, καθώς δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο χτύπημα στον Φιρμίνο και έτσι άφησε τους “ροχιμπλάνκος” με δέκα παίκτες στο 52ο λεπτό.

Εντέλει η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο 76ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Πόρτο – Μίλαν 1-0 (Ντίας 65′)

Στο Ντραγκάο, η Πόρτο νίκησε με 1-0 την Μίλαν και μοιράζεται την δεύτερη θέση με την Ατλέτικο. Ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ντίας στο 65ο λεπτό με ωραίο τελείωμα μετά την ασίστ του Ταρέμι.