Champions League: Άμυνα και Κιέζα καθάρισαν για τη Γιουβέντους

Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι με την Τσέλσι, με το “χρυσό γκολ” του Κιέζα, ενώ η Ζενίτ είχε εύκολο έργο με τη Μάλμε

Για τον 8ο όμιλο του Champions League, άνετη νίκη στη Ρωσία πήρε η Ζενίτ, ενώ στο μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα της Γιουβέντους και της Τσέλσι, η “Μεγάλη Κυρία” επικράτησε με το γκολ του Κιέζα επί των πρωταθλητών Ευρώπης.

Γιουβέντους-Τσέλσι 1-0

Στο Τορίνο η Γιουβέντους με άμυνα για σεμινάριο, νίκησε με 1-0 την Τσέλσι, για την 2η αγωνιστική του ομίλου.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Αλέγκρι προσπάθησε να δώσει χώρο στην Τσέλσι, ώστε να την χτυπήσει στην αντεπίθεση. Η κυριότερη φάση έγινε στο 40′ μετά από λάθος στο κέντρο της Τσέλσι, το εκμεταλλεύτηκε ο Κιέζα που βγήκε απέναντι στον Μεντί, αλλά το σουτ του επιχείρησε από πλάγια θέση, πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Με το καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, οι “μπιανκονέρι” άνοιξαν το σκορ, με ωραίο τελείωμα του Κιέζα μέσα από την περιοχή στο 46ο λεπτό (1-0). Στη συνέχεια οι “μπλε” πίεζαν για την ισοφάριση, αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα της Γιούβε, κράτησε το μηδέν και έδωσε τη δεύτερη νίκη στους γηπεδούχους.

Δύο στα δύο για την ιταλική ομάδα που είναι στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την ομάδα του Τουχέλ.

Ζενίτ-Μάλμε 4-0

Στην Αγία Πετρούπολη η Ζενίτ επικράτησε με 4-0 της Μάλμε και σημείωσε την πρώτη της νίκη στον όμιλο. Αντίθετα η σουηδική ομάδα γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της, μετά το 0-3 της πρεμιέρας από την Γιουβέντους.

Στον αγώνα, οι Ρώσοι ήταν ανώτεροι και διέλυσαν τους φιλοξενούμενους. Το σκορ άνοιξε στο 9’ ο Κλαουντίνιο, όπου ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 49’ με τον Κουζιάεφ. Οι Σουηδοί «παρέδωσαν τα όπλα» μετά την αποβολή του Αχμέντοτζιτς στο 53ο λεπτό, για να κλειδώσει το ματς η ρωσική ομάδα και το τελικό 4-0 με τα γκολ του Σουτόρμιν (80′) και του Βέντελ (90’+5′).