Champions League: Υπερηχητική Μπενφίκα, πεντάρα για τη Μπάγερν Μονάχου

Η Μπενφίκα διέλυσε τη Μπαρτσελόνα, ενώ η Μπάγερν Μονάχου φιλοδώρησε με πέντε τέρματα την Ντιναμό Κιέβου.

Για την δεύτερη αγωνιστική του 5oυ ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, η Μπενφίκα με εξαιρετική εμφάνιση πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στη Μπαρτσελόνα και η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εύκολα με 5-0 τη Ντιναμό Κιέβου.

Μπενφίκα – Μπαρτσελόνα 3-0 (Νούνιες 3′,79′ Σίλβα 69′)

Η Μπενφίκα έκανε την έκπληξη και κέρδισε τη Μπαρτσελόνα που παραπαίει με 3-0 και ανέβηκε στους τέσσερις βαθμούς έναντι μηδέν των Μπλαουγκράνα.

Οι “Λουσιτανοί” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ντάρβιν Νούνιες στο 3ο λεπτό ύστερα από υπέροχη ατομική ενέργεια και εκπληκτικό τελείωμα στην αριστερή γωνία του Τερ Στέγκεν.

Οι “Αετοί” της Λισαβόνας έκαναν δύο τα τέρματα τους με σκόρερ τον Ράφα Σίλβα στο 69ο λεπτό με εξ επαφής τελείωμα. Το τελικό 3-0 έγραψε ο εκπληκτικός σήμερα Ντάρβιν Νούνιες με εκτέλεση πέναλτι στο 79′ σε πέναλτι που κέρδισε η Μπενφίκα από το χέρι του Ντεστ.

Μπάγερν Μονάχου – Ντιναμό Κιέβου 5-0 (Λεβαντόφσκι 12′,27′, Γκνάμπρι 68′, Σανέ 74′, Τσούπο Μοτίνγκ 87′)

Την επίδειξη ισχύος που κάνει στο γερμανικό πρωτάθλημα έδειξε και στο ματς με την Δυναμό Κιέβου η Μπάγερν με την νίκη της με 5-0.
Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με τον μόνιμο σκόρερ τους τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 12′ ενώ ο ίδιος έκανε το 2-0 στο 27′. Ο Γκνάμπρι έγραψε το όνομα του στον πίνακα του σκορ στο 68′ και ο Σανέ στο 74′ σκόραρε για τέταρτη φορά και ο Τσούπο Μοτίνγκ στο 87′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.