Champions League: Άνετα στους «8» η Τσέλσι

Η Τσέλσι έκανε το 2Χ2 επί της Λιλ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League

Η Τσέλσι επικράτησε και στη Γαλλία, νικώντας τη Λιλ με 1-2 στο Πιερ Μορουά και πέρασε στους “8” του Champions League.

Oι Λονδρέζοι αν και βρέθηκαν να χάνουν, κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή και με τη νίκη, σφράγισαν την πρόκριση τους.

To 13ο γκολ του Μπουράκ Γιλμάζ στη διοργάνωση με πέναλτι και πρώτο των “Λιλουά” σε νοκ άουτ φάση έκανε τον Τούρκο επιθετικό σε ηλικία 36 ετών και 244 ημερών τον τρίτο γηραιότερο σκόρερ στην ιστορία των νοκ άουτ του CL, πίσω από τους Ράιαν Γκιγκς (37 ετών και 148 ημερών) και Πάολο Μαλντίνι (36 ετών και 333 ημερών).

Δεν ήταν αρκετό, όμως, για να δώσει ώθηση στους γηπεδούχους για να βάλουν και δεύτερο, καθώς η Τσέλσι “απάντησε” στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Πούλισικ.

Στο δεύτερο μέρος η Λιλ μπήκε και πάλι με την ίδια διάθεση, έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο της γκολ όταν ο Σέκα σημάδεψε το δοκάρι, ωστόσο όλα τελείωσαν στο 71ο λεπτό.

Οι “Μπλε” “κλείδωσαν” την πρόκριση (στο 71΄) με το γκολ του αρχηγού τους, Αθπιλικουέτα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 4Χ4 απέναντι στους Γάλλους στις αναμετρήσεις που έχουν δώσει (συναντήθηκαν ξανά στην φάση των ομίλων της περιόδου 2019/2020) με 2-1, 2-1, 2-0 και 2-1.

Λιλ: Ζαρντίμ, Τσελίκ (58’ Γουεά), Ντζαλό, Μπότμαν (58’ Ονάνα), Γκούντμουντσον (78’ Μπράνταριτς), Φόντε, Μπαμπά (78’ Γκόμες), Σέκα, Αντρέ, Μπουράκ Γιλμάζ, Ντέιβιντ (78’ Μπεν Αρφά)

Τσέλσι: Μεντί, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Κρίστενσεν (33’ Τσαλομπά), Τιάγκο Σίλβα, Καντέ, Κόβατσιτς (46’ Μάουντ), Ζορζίνιο (73’ Λόφτους Τσικ), Πούλισικ (73’ Λουκάκου), Χάβερτς (83’ Ζιγές)