Premier League: Πέρασε από το Λονδίνο και έβαλε «φωτιά» η Λίβερπουλ

«Φωτιά» στο πρωτάθλημα έβαλε η Λίβερπουλ, καθώς νίκησε στο Λονδίνο την Άρσεναλ και μείωσε στον πόντο από την Σίτι!

H Λίβερπουλ πέρασε θριαμβευτικά από το «Emirates», καθώς νίκησε 0-2 την Άρσεναλ σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 27η αγωνιστική της Premier League.

Με αυτή τη νίκη οι “Κόκκινοι” μείωσαν την απόστασή τους απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι στον ένα βαθμό (70β- 69β) και παράλληλα έβαλαν τέλος στο σερί 5 νικών των “κανονιέρηδων”. Η ομάδα του Άρτετα βρίσκεται στην 4η θέση, έχοντας 51β με δύο ματς λιγότερα.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, οι «reds» κατάφεραν να βρουν δίκτυα με τον Ντιόγο Ζότα στο 55′, ο οποίος πήρε εξαιρετική ασίστ απ’ τον Τιάγκο και δεν αστόχησε, κάνοντας το 0-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (56′), ο Γιούργκεν Κλοπ αντικατάστησε τον Πορτογάλο σκόρερ του με τον Φιρμίνο και μόλις 6 λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος έκανε το 0-2, μετά από ωραία πάσα του Ρόμπερτσον.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Λίβερπουλ διαχειρίστηκαν με ηρεμία το προβάδισμά τους, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα απ’ την Άρσεναλ κι έφτασαν με άνεση στην 9η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, φέρνοντας τη μάχη του τίτλου στην κόψη του ξυραφιού.

Μπράιτον- Τότεναμ 0-2

Η Τότεναμ πέρασε με άνεση απ’ το “Amex Stadium”, επικρατώντας της Μπράιτον με 0-2, σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 16η αγωνιστική της Premier League.

Μία νίκη που έφερε ξανά τους «σπερς» στα ευρωπαϊκά «εισιτήρια», καθώς έπιασαν τη Γουέστ Χαμ στους 48 βαθμούς και στην 6η θέση που οδηγεί στο επόμενο Europa Conference League.

Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε πήραν προβάδισμα στο 37′ με τον Ρομέρο και «σφράγισαν» το τρίποντο με το γκολ του Κέιν στο 57′. Για την Μπράιτον αυτή ήταν η 6η σερί ήττα στο πρωτάθλημα.