Champions League: Άνετα στους “8” με “3άρα” η Μάντσεστερ Σίτι

Τυπική διαδικασία ήταν η ρεβάνς για τη Μάντσεστερ Σίτι που κέρδισε και στην Αγγλία την Κοπεγχάγη

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-1 της Κοπεγχάγης στο Ετιχάντ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά το «εισιτήριο» για την οκτάδα από το πρώτο ματς (3-1) οι «πολίτες» νίκησαν για δεύτερη φορά τους Δανούς με το ίδιο σκορ και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι κορυφής που ακολουθεί στην Premier League με τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» (10/03).

Κρατώντας στον πάγκο του Ακε, Μπερνάρντο Σίλβα, Στόουνς, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Γουόκερ και Γουάιτ, ο Πεπ Γκουαρδιόλα είδε την ομάδα του να «κλειδώνει» την πρόκριση πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 10 λεπτά με τα γκολ των Ακάντζι και Αλβαρες (5 γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές στην εφετινή διοργάνωση).

Ο Ελιουνούσι μείωσε σε 2-1 στο 29΄, ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Χάαλαντ σκόραρε, κάνοντας το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Αυτό ήταν το 7ο γκολ σε 8 συμμετοχές, φτάνοντας τα 41 τέρματα στο Champions League, τα περισσότερα από κάθε άλλο παίκτη στον θεσμό μετά το ντεμπούτο του το Σεπτέμβριο του 2019.