Champions League: Πρόκριση στους “8” για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Παρά την κακή της εμφάνιση η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την ισοπαλία και την πρόκριση επί της Λειψίας για τα προημιτελικά.

Στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των “16” του Champions League, Ρεάλ Μαδρίτης και Λειψία έμειναν στο 1-1 στο Μπερναμπέου, με την “Βασίλισσα” να είναι αυτή που παίρνει την πρόκριση, χάρη στο 0-1 του παιχνιδιού στην Γερμανία.

Η Λειψία ήταν καλύτερη σε όλη την αναμέτρηση αλλά η Ρεάλ ευτύχησε να προηγηθεί με τον Βινίσιους στο 65′ και δεν άφησε πολλά περιθώρια για πρόκριση στους Γερμανούς και παρότι βρήκαν τέρμα στο 68′ με τον Ορμπάν δεν κατόρθωσαν να πετύχουν ακόμα ένα και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Η Ρεάλ γλίτωσε σε πολλές περιπτώσεις να μείνει πίσω στο σκορ με τον Οπέντα να είναι ο μοιραίος για τους ταύρους σπαταλώντας σημαντικές ευκαιρίες από καίριες θέσεις δύο από αυτές ήταν στο 16ο λεπτό και το 42ο που δεν βρήκε στόχο, ακόμα μία ήρθε στο  με την προσπάθεια του να σταματάει στον Λούνιν.

Η Ρεάλ έκανε τα απολύτως απαραίτητα και σκόραρε στο 65ο λεπτό λεπτό με την συνεργασία του Μπέλιγχαμ με τον Βινίσιους και το τελείωμα του τελευταίου ενώ είχε προειδοποιήσει δύο λεπτά νωρίτερα με τον Ροντρίγκο.

Η Λειψία δεν σταμάτησε ποτέ να πιστεύει και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με την κεφαλιά του Ορμπάν στο 68′ μετά το γύρισμα του Ράουμ.

Έπειτα οι ταύροι ανέβασαν τις γραμμές τους και πίεσαν την Ρεαλ φτάνοντας πολλές φορές μπροστά από την εστία των Μαδριλένων αλλά δεν μπορούσαν να σημαδέψουν σωστά.

Με την Λειψία να είναι μπροστά ο Ροντρίγκο βγήκε σε αντεπίθεση στο 89′ και έχασε σπουδαία ευκαιρία για να τελειώσει το ματς με τον Γκουλάσι να του λέει “όχι” σε τετ α τετ και έδωσε στην Λειψία τον τελευταίο λόγο με τους Γερμανούς να φτάνουν κοντά στο γκολ με το σουτ του Όλμο που έφυγε εκατοστά από το δοκάρι του Λούνιν.