Champions League: Άνετες νίκες για Άγιαξ και Ντόρτμουντ

«Πάρτι» στην Πορτογαλία έκανε ο Άγιαξ, ενώ άνετο πέρασμα από την Κωνσταντινούπολη είχε η Ντόρτμουντ

Για τον τρίτο όμιλο του Champions League, με νίκες ξεκίνησαν στην πρεμιέρα τους ο Άγιαξ και η Ντόρτμουντ.

Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 1-2 της Μπεσίκτας στο «Vodafone Park» της Κωνσταντινούπολης και ξεκίνησε με το δεξί στην διοργάνωση. Πρωταγωνιστής ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, ο οποίος με ένα γκολ και μία ασίστ έβαλε την υπογραφή του στη νίκη των Βεστφαλών. Στο 20΄ ο Άγγλος μεσοεπιθετικός έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με ωραίο τελείωμα και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε την ασίστ για να σκοράρει το 0-2 ο Χάαλαντ, ο οποίος έφτασε τα 21 γκολ σε 17 συμμετοχές στο Champions League ενώ συνολικά μετρά 25 σε 23 αγώνες σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Τούρκοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα με το τέρμα του Μοντέρο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ο Άγιαξ πέρασε σαν σίφουνας από το Ζοσέ Αλβαλάδε, νικώντας με 1-5 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. “Μαγικό” ντεμπούτο στο Champions League με τη φανέλα του “Αίαντα” πραγματοποίησε ο Σεμπαστιάν Αλέ, ο οποίος πέτυχε 4 γκολ ! Το άλλο τέρμα των Ολλανδών σημείωσε ο Μπεργκίς (39′). Τα “λιοντάρια” είχαν μειώσει προσωρινά σε 1-2 με τον Παούλινιο (33′), αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι καλύτερο από τον αγώνα, αντιθέτως διασύρθηκαν και δέχτηκαν βαριά ήττα.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Μπεσίκτας- Ντόρτμουντ 1-2 (90΄+4 Μοντέρο – 20΄ Μπέλινγχαμ, 45΄+3 Χάαλαντ)

Σπόρτινγκ Λισαβώνας- Άγιαξ 1-5 (33′ Παουλίνιο – Αλέ 2′, 9′, 51′, 63′, Μπεργκίς 39′)