Champions League: Νικήτρια στο ματς των ανατροπών η Λίβερπουλ, ισοπαλία στη Μαδρίτη

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές η Λίβερπουλ νίκησε τη Μίλαν, ενώ ισόπαλο έληξε το παιχνίδι μεταξύ Ατλέτικο και Πόρτο.

Για την πρώτη αγωνιστική του Β’ ομίλου του Champions League, η Λίβερπουλ νίκησε σε ένα παιχνίδι θρίλερ την Μίλαν με 3-2, ενώ με λευκή ισοπαλία τελείωσε το ματς μεταξύ Ατλέτικο Μαδρίτης και Πόρτο.

Λίβερπουλ- Μίλαν 3-2

Στο μεγαλύτερο παιχνίδι της πρεμιέρας του Champions League από πλευράς ονομάτων, Λίβερπουλ και Μίλαν προσέφεραν γκολ και θέαμα με την Λίβερπουλ να παίρνει τη νίκη με 3-2. Το ματς στο Άνφιλντ ξεκίνησε με τις καλύτερες των προϋποθέσεων για την ομάδα του Κλοπ που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 9ο λεπτό με το αυτογκόλ του Τομόρι σε προσπάθεια να ανακόψει τον Άρνολντ.

Η τρομερή εκκίνηση της Λίβερπουλ επιβεβαιώθηκε και με το κερδισμένο πέναλτι από το χέρι του Μπενασέρ στο 13ο λεπτό που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος νικήθηκε από τον Μενιάν, όπως και από τις 14-0 τελικές προσπάθειες στο 30ο λεπτό.

Όμως, η Μίλαν κόντρα στην ροή του παιχνιδιού ισοφάρισε στο 42ο λεπτό με τον Ρέμπιτς να προλαβαίνει την πάσα του Λεάο καθώς και τους αμυντικούς της Λίβερπουλ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν καλά καλά σωπάσουν οι πανηγυρισμοί από την μία και φύγει η παγωμάρα από την άλλη, η Μίλαν ανέτρεψε το σκορ δύο λεπτά αργότερα με τον Ντίας που πήρε την μπάλα από την απόκρουση στο σουτ του Ερνάντες και έφερε το παιχνίδι τούμπα.

Η Λίβερπουλ στο δεύτερο μέρος μπήκε δυναμικά και ισοφάρισε στο 49′ με το τελείωμα του Μοχάμεντ Σαλάχ ύστερα από την ασίστ του Ορίγκι.

Το τελικό 3-2 υπέγραψε ο αρχηγός της Λίβερπουλ, Τζόρνταν Χέντερσον με έναν κεραυνό εκτός περιοχής στο 69ο λεπτό που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Μενιάν.

Ατλέτικο Μαδρίτης -Πόρτο 0-0

Στο Γουάντα Μετροπολιτάνο, Ατλέτικο Μαδρίτης και Πόρτο μοιράστηκαν από έναν βαθμό σε ένα πολύ κακό παιχνίδι που έληξε με 0-0. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Γκασπάρ και η Πόρτο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για τα τελευταία δευτερόλεπτα.