Champions League: Ανοικτοί λογαριασμοί στο Μαδριγάλ

Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους έμειναν στο 1-1 και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο Τορίνο.

Στην πρώτη αναμέτρηση για τον γύρο των “16” του Champions League, Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους έμειναν στο 1-1 στο στάδιο ντε λα Κεράμικα και όλα θα κριθούν στο παιχνίδι του Τορίνο.

Ο Βλάχοβιτς «έγραψε ιστορία», καθώς στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση σκόραρε στο 37ο δευτερόλεπτο κι έγινε ο πρώτος παίκτης που έχει γεννηθεί τον 21ο αιώνα (28/01/2000) και σκοράρει με την φανέλα «Γιούβε» στα νοκ άουτ του Champions League. Παράλληλα, σημείωσε το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ ποδοσφαιριστή που κάνει ντεμπούτο στην κορυφαία διοργάνωση του κόσμου σε επίπεδο συλλόγων.

Η Γιουβέντους μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 1ο λεπτό με τον Βλάχοβιτς. Ο Ντανίλο γύρισε την μπάλα στην περιοχή και εκεί ο Σέρβος σέντερ φορ της “Γηραιάς Κυρίας” με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Ρούλι για το 0-1.

Στην συνέχεια, η Βιγιαρεάλ είχε την κατοχή, όμως η Γιουβέντους δεν έδωσε χώρους στο “κίτρινο υποβρύχιο” και με εξαίρεση το σουτ του Λο Σέλσο στο 13′ που έφυγε άουτ και του Ντανζούμα στο 17′ που έδιωξε ο Σέσνι δεν κατόρθωσε να απειλήσει την εστία της “Βέκια Σινόρα”.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους λίγο έλειψε η Γιουβέντους να ξαναχτυπήσει. Πιο συγκεκριμένα, στο 47ο λεπτό ο Μακένι βρήκε τον Μοράτα στην περιοχή αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο από πλεονεκτική θέση.

Στο 57ο λεπτό, ο Μορένο μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Σέσνι να εδιωχνει σε κόρνερ κάτι που δεν έκανε εννιά λεπτά αργότερα. Στο 66ο λεπτό, ο Καπούε πάσαρε στον Παρέχο στην περιοχή, ο Ισπανός έκανε το τελείωμα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Έπειτα, το ματς κατέβασε ρυθμό και η καλύτερη στιγμή ήρθε στο 85ο λεπτό με το σουτ του Βλάχοβιτς που έδιωξε ο Ρούλι σε κόρνερ κρατώντας το 1-1.

Σκόρερ: 66′ Παρέχο – 1′ Βλάχοβιτς

Κάρτες: 73′ Ρούλι – 73′ Ραμπιό

Βιγιαρεάλ (Εμερι): Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα (79′ Εστουπινιάν), Τσουκουέζε (90′ Πίνο), Καπού, Παρέχο, Μορένο (79′ Τριγκέρος), Λο Σέλσο, Ντανζουμά

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέσνι, Ντε Σίλιο (87′ Πελεγκρίνι), Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Σάντρο (46′ Μπονούτσι), Κουαδράδο, Λοκατέλι (71′ Αρτούρ), Ραμπιό, Μακένι (81′ Ζακάρια), Βλάχοβιτς, Μοράτα