Champions League: Έβαλε τις βάσεις η Τσέλσι

Ο σκοπός για την Τσέλσι ήταν να πετύχει ένα θετικό αποτέλεσμα από τον πρώτο αγώνα με την Λιλ.

Για την φάση των «16» η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 επί της Λιλ στο «Στάμφορντ Μπιτζ». Βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση. Αναγκαστικές αλλαγές για Κόβασιτς και Ζιγιές από πλευράς γηπεδούχων, αλλά και για τον Τζαλό της Λιλ.

Στο πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Τσέλσι είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων κόντρα στην Λιλ. Η ομάδα του Τούχελ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8’ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάιλ Χάβερτς , έπειτα από κόρνερ του Ζιγές.

Ο Γερμανός, άδραξε την ευκαιρία που πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης των μπλε αντί του ντεφορμέ Λουκακού. Ο διεθνής σκόρερ είχε άλλες δυο φορές την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά στο 4’ δεν νίκησε τον Ζαρντίμ από πλεονεκτική θέση και στο 7′ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λιλ (Ζαρντίμ). Στην συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός ήταν πολύ καλός με την Λιλ να προσπαθεί να πάρει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να κάνει κάτι ιδιαίτερο στους «μπλε». Οι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 18’ με τον Αλόνσο. Προς το τέλος του ημιχρόνου οι Αντρέ και Σάντσες προσπάθησαν να κάνουν την ζημιά αλλά ο Μεντί και το δοκάρι δεν τους άφησαν να πανηγυρίσουν. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω- κάτω. Στο 54’ η Τσέλσι απείλησε με τον Αλόνσο το σουτ κόντραρε στον Τσελίκ. Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο σφυροκοπούσαν οι γηπεδούχοι .Η πίεση στο 63’ απέφερε καρπούς με δράστη τον Πούλισικ έπειτα από φανταστική αντεπίθεση των Λονδρέζων. Οι Γάλλοι προσπάθησαν με τον Μπότμαν ο Μεντί  μπλόκαρε άνετα.

Στην συνέχεια του αγώνα η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν απειλούσε, αλλά ελέγχει τον ρυθμό και διαχειρίζονταν το υπέρ τους σκορ. Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ, 3-4-2-1): Μεντί – Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ – Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβατσιτς (51′ Λόφτους-Τσικ), Αλόνσο (80′ Σαρ) – Ζιγές (60′ Σαούλ), Πούλισικ (80′ Βέρνερ) – Χάβερτς.

Λιλ (Ζοσλέν Γκουρβενέκ, 4-3-3): Ζαρντίμ – Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Τζαλό (76′ Γκούντμουνσον) – Ονανά (65′ Γιλμάζ), Τσέκα, Αντρέ – Σάντσες (81′ Μπεν Αρφά), Ντέιβιντ (81′ Ζεγκρόβα), Μπαμπά.