Champions League: Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Μπάγερν και Ρεάλ Μαδρίτης

Στην Μαδρίτη θα κριθεί η πρόκριση.

Για το πρώτο ματς του ημιτελικού του Champions League, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο «Allianz Arena», και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό στο «Σαντιαγό Μπερναμπέου».

Η Μπάγερν στο πρώτο μέρος μπήκε αρκετά δυναμικά στα 57’’ (δευτερόλεπτα) με τον  Σανέ ο Λούνιν ήταν σε ετοιμότητα. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν την απόδοση τους και έψαχναν το γκολ.

Στο 24’ ο Βινίσιους έγραψε το 0-1 έπειτα από την πάσα του Κρόος, ο Βραζιλιάνος νίκησε τον Νόιερ από πλεονεκτική θέση. Στην συνέχεια οι «Βαυαροί» απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χάνοντας στο 40΄σπουδαία ευκαιρία με τον Κέιν. Το 0-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί έδειξαν αρκετά επιθετική διάθεση. Στο 53′ ο Σανέ πήρε την μπάλα από πλάγια δεξιά μετά την πάσα του Λάιμερ και με ένα καταπληκτικό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.  Στο 56′ ο Μουσιάλα ανατράπηκε καθαρά απ’ τον Λούκας Βάθκεθ κι ο Χάρι Κέιν δεν αστόχησε απ’ την άσπρη βούλα στο 57′ δίνοντας προβάδισμα στην Μπάγερν.

Οι Ισπανοί δεν κάθισαν με σταυρωμένα τα χέρια και έκαναν το 2-2 με τον Βινίσιους ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 84’. To 2-2 έμεινε μέχρι το φινάλε κι όλα θα κριθούν στη ρεβάνς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Κίμιχ, Κιμ, Ντάιερ, Μαζράουι,Λάιμερ, Γκορέτσκα (46’ Γκερέιρο), Μουσιάλα, Μίλερ (80’ Γκνάμπρι) , Σανέ (87’Ντέιβις) , Κειν.

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Βάθκεθ, Ρούντιγκερ, Νάτσο (65’ Καμαβίνγκα) , Μεντί, Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Κρόος (76’ Ντίαθ), Ροντρίγκο (87’ Χοσελού), Μπέλινγκχαμ (75’ Μόντριτς) , Βινίσιους.