Champions League: Διπλό στη Μαδρίτη η Μίλαν, έκανε το 5Χ5 η Λίβερπουλ

Η Μίλαν νίκησε στη Μαδρίτη την Ατλέτικο και ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης, ενώ η Λίβερπουλ πήρε εύκολη νίκη κόντρα στην Πόρτο.

Για την 5η αγωνιστική του Champions League, η Μίλαν πήρε σπουδαίο διπλό στη Μαδρίτη με αντίπαλο την Ατλέτικο (0-1) και θα παίξει την τελευταία της ζάρια κόντρα στην αδιάφορη Λίβερπουλ που νίκησε με 2-0 την Πόρτο στο Άνφιλντ.

Στο Wanda Metropolitano, η Μίλαν απέδρασε με 0-1 απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης και πέτυχε την πρώτη της νίκη, έπειτα από 8 χρόνια. Ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η “χρυσή” αλλαγή του Πιόλι, Μεσσίας στο 87ο λεπτό με κεφαλιά μετά την ασίστ του Κεσί.

Στο Άνφιλντ, η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 2-0 της Πόρτο και πήρε την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Για τους “Κόκκινους” το σκορ άνοιξε ο Τιάγκο Αλκάνταρα με εξαιρετικό σουτ και το σκορ υπέγραψε ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 70ο λεπτό με υπέροχο πλασέ ύστερα από την τελική πάσα του Τζόρνταν Χέντερσον.