Champions League: «Κλείδωσε» την πρωτιά η Σίτι, «5άρα» η Λειψία

Η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε την ανατροπή, πήρε τη νίκη και σφράγισε την πρωτιά στον όμιλο, προκρίθηκε ως δεύτερη η Παρί ΣΖ

Για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Champions League, στο μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Σίτι και Παρί, νικήτρια βγήκε η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, ενώ άνετο διπλό στο Βέλγιο πήρε η Λειψία.

Μάντσεστερ Σίτι- Παρί ΣΖ 2-1

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 2-1 στο Ετιχάντ την Παρί Σεν Ζερμέν και κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο της.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μέσα στο «Έτιχαντ» στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω μέσα σε 27 λεπτά και να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του 1ου ομίλου (12β.), ενώ οι Παριζιάνοι πήραν οριστικά την 2η (8β.), μία αγωνιστική πριν από το φινάλε των ομίλων.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με τον Εμπαπέ στο 50’, αλλά κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με τα γκολ των Στέρλινγκ (63’) και Ζεσούς (76’). Δοκάρι στο 33ο λεπτό είχαν οι Πολίτες με τον Γκουντογκάν.

Κλαμπ Μπριζ- Λειψία 0-5

Την πρώτη της νίκη στον 1ο όμιλο πανηγύρισε η Λειψία και μάλιστα εκτός έδρας με το εμφατικό 0-5 επί της Κλαμπ Μπριζ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 12’ με το σουτ του Ενκουνκού και στο 17’ κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Σοβά ανέτρεψε τον Μπρόμπεϊ. Ο Φόρσμπεργκ το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 0-2 για τη Λειψία. Στο 26’ οι Γερμανοί ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-3 με τον Σίλβα και στο 45+1’ ο Φόρσμπεργκ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-4. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Ενκουνκού στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Με το «τρίποντο» αυτό οι Γερμανοί ισοβαθμούν με τους Βέλγους στους 4 βαθμούς, αλλά έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων είναι εκείνοι που έχουν την 3η θέση και το «εισιτήριο» για το Europa League, αρκεί να μείνουν εκεί και μετά την τελευταία αγωνιστική (η γερμανική ομάδα υποδέχεται τη Σίτι, ενώ η Μπριζ θα παίξει εκτός με την Παρί Σεν Ζερμέν).