Champions League: Εύκολο “διπλό” για τη Σίτι στη Κοπεγχάγη και “ετοιμάζεται” για τους “8”

“Επαγγελματικό” διπλό για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Κοπεγχάγη.

Η Μάντσεστερ Σίτι πραγματοποίησε μια πειστική εμφάνιση κόντρα στην Κοπεγχάγη, επικρατώντας με 1-3 στο “Πάρκεν” και κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης από τη φάση των “16”.

Οι “πολίτες” άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 11ο λεπτό , με τον Φόντεν να βγάζει μια υπέροχη κάθετη μπαλιά για τον Ντε Μπρόινε που μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ανώτερη, έχοντας αρκετές ευκαιρίες με τους Ντοκού και Χάλαντ αλλά “πληγώθηκε” από το λάθος του Έντερσον που έχασε τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Μάτσον και αυτός βρήκε δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Σίτι ξαναπήρε το προβάδισμα, από φάση που ξεκίνησε ο Ντε Μπρόινε. Ο Βέλγος επιχείρησε να σκοράρει, από κόντρες η μπάλα πήγε στα πόδια του Σίλβα ο οποίος με τρομερό τελείωμα πέτυχε το 1-2.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας, ψάχνοντας μάλιστα το τρίτο γκολ που θα “κλείδωνε” τη νίκη. Τελικά αυτό βρέθηκε στο 90+3′ με τον Κέβιν Nτε Μπρόινε, ο οποίος με τη δεύτερη ασίστ του στο ματς, “σέρβιρε” στον Φόντεν και εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 1-3.