Champions League: Η γκολάρα του Μπραχίμ Ντίας έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης

Με το υπέροχο τέρμα του Μπραχίμ Ντίας, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε προβάδισμα πρόκρισης επί της Λειψίας για τα προημιτελικά.

Για το πρώτο παιχνίδι του γύρου των “16” του Champions League, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό με 0-1 κόντρα στη Λειψία που έδειξε πόσο δύσκολος αντίπαλος είναι.

Στο 2ο λεπτό η Λειψία είχε ακυρωθέν τέρμα με το σουτ του Σέσκο έξω από την περιοχή να καταλήγει στα δίχτυα αλλά δύο παίχτες της ομάδα του ήταν κοντά στο Λούνιν και μετά την υπόδειξη του VAR δόθηκε οφσάιντ.

Στο 9′ ο Γκουλάσι είπε “όχι” στην κεφαλιά του Καμαβινγκά όπως και ο Λούνιν ένα λεπτό αργότερα στο σουτ του Σέσκο.

Στο 20′ ο Κροός δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Λειψίας είχε εξαιρετική θέση και σταμάτησε την προσπάθεια του Γερμανού μέσου της Ρεάλ.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μπραχίμ Ντίας στο 48ο λεπτό με ένα εκπληκτικό σλάλομ περνώντας τέσσερις αντιπάλους και πλασάροντας από τα όρια της περιοχής στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Γκουλάσι.

Η Λειψία προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 51′ ο Λούνιν ένα σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Όλμο και στην επαναφορά ο Ουκρανός κίπερ απέκρουσε το σουτ του Σέσκο.

Ο εκπληκτικός Λουνιν στο 71′ επέδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και στέρησε από τον Όλμο να χριστεί σκόρερ ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Βινίσιους σημάδεψε το δεξί δοκάρι των Ταύρων.

Στο 81′ Σίμονς και Σέσκο βρήκαν το τείχος του Λούνιν απέναντι τους και δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα από πλεονεκτικές θέσεις όπως και ο Χαϊνταρά στο 85′ και έμεινε το 0-1.