Champions League: Εφτάρα χωρίς έλεος από την Μπάγερν

Η Μπάγερν έκανε πάρτι στην άμυνα της Ζάλτσμπουργκ.

Για τη φάση των 16 του Champions League, η Μπάγερν ισοπέδωσε με 7-1 τη Ζάλτσμπουργκ στην Γερμανία, και πέρασε στα προημιτελικά και θα περιμένει την κλήρωση της επόμενης εβδομάδας (18/3).Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι μεγάλος πρωταγωνιστής με το χατ-τρικ

Οι «βαυαροί» από την αρχή του αγώνα είχαν την κατοχή της μπάλας και σε διάστημα  12 λεπτών άνοιξε το σκορ. Δράστης του πρώτου γκολ ήταν ο Λεβαντόφσκι( 12’) στην συνέχεια ο Πολωνός διεύρυνε το δείκτη του σκορ στο 21’. Στο 23’ ο ίδιος παίκτης  πέτυχε χατ τρικ , αυτό ήταν το τρίτο χαρ-τρικ στη διοργάνωση (2012/2013, 2019/2020 οι δύο προηγούμενες) φτάνει σε διψήφιο αριθμό τερμάτων. Έφτασε έτσι τα 5 χατ τρικ στο Champions League (4 με την Μπάγερν κι ένα με την Ντόρτμουντ), τρία λιγότερα από τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Λιονέλ Μέσι που έχουν από 8, ενώ με 12 γκολ οδηγεί, πλέον, την κούρσα των σκόρερ στην τρέχουσα περίοδο, αφήνοντας στην 2η θέση τον Αλέ του Άγιαξ που έχει 11.

Το τέταρτο γκολ των Γερμανών πέτυχε ο Γκνάμπρι στο 31’ το γκολ έκοψε τα πόδια των Αυστριακών. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν το 5-0 του Τόμας Μίλερ στο 54′. Στο 70’ ο Μάουριτς Κιάεργκααρντ έκανε το 5-1. Όμως η Μπάγερν έσπρωξε και άλλο στο γκρεμό την Ζάλτσμπουργκ καθώς στο 83’ ο Μίλερ σημείωσε το 6-1. Το κερασάκι στην τούρτα το πέτυχε ο Λιρόι Σανέ στο 85′.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπάγερν: Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε (66′ Νιανζού), Ερναντέζ (60′ Ουπαμεκανό), Γκνάμπρι (46′ Σαρ), Κίμιχ, Μουζιάλα (66′ Ρόκα), Κομάν (66′ Τσούπο Μότινγκ), Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόβσκι

Ζάλτσμπουργκ: Κεν, Κρίστενσεν, Σολέ (46′ Πιατκόβσκι), Βέμπερ, Ούλμερ, Καμαρά (67′ Τιτζάνι), Καπάλντο, Ζάιβαλντ (46′ Σούτσιτς), Άαρονσον, Αντάμου (62′ Κιάεργκααρντ), Αντεγέμι (62′ Σέσκο)