Champions League: Πάλεψε η Ίντερ, η Λίβερπουλ στα προημιτελικά

Η Ίντερ έφυγε με το διπλό από το «Άνφιλντ», αλλά η Λίβερπουλ πέρασε στα προημιτελικά του Champions League.

Η Ίντερ νίκησε 0-1 στο «Άνφιλντ» τη Λίβερπουλ για τον επαναληπτικό της φάσης των «16» του Champions League, αλλά οι «κόκκινοι» ήταν εκείνοι που πήραν την πρόκριση, χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα.

Οι γηπεδούχοι «έσπασαν» τα δοκάρια, καθώς είχαν τρία στη διάρκεια του ματς, δύο με τον Σαλάχ στο β΄ μέρος, ενώ είχε προηγηθεί αυτό του Μάτιπ στα μέσα του πρώτου. Οι «νερατζούρι», που ήθελαν δύο γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση, ίσως να είχαν καλύτερη τύχη στον αγώνα, εάν δεν έφευγε από το ματς ο Αλέξις Σάντσες με κόκκινη κάρτα στο 63΄, ένα λεπτό μετά το τέρμα του Αργεντινού.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (65’ Κεϊτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο Αλκάνταρα (65’ Χέντερσον), Σαλάχ, Ζότα (83’ Ντίαζ), Μανέ

Ίντερ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι (46’ Ντ’ Αμπρόζιο), Μπαστόνι, Ντάμφρις (75’ Νταρμιάν), Βιδάλ, Μπρόζοβιτς (75’ Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου (83’ Βεσίνο), Πέρισιτς, Σάντσες, Μαρτίνες (75’ Κορέα)