Champions League : Έκαμψε την αντίσταση της Πόρτο η Ίντερ με τον Λουκάκου

Πήρε το προβάδισμα της πρόκρισης η Ίντερ.

Για την φάση των «16» του Champions League, η Ίντερ νίκησε δύσκολα με 1-0 την Πόρτο και μπήκε σε θέση οδηγού για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά και προσπαθούσε συνεχώς να βρει χώρους. Στο 13’ ο Λαουτάρο αστόχησε καθως η μπάλα πέρασε αουτ. Στο 18’ ο Τσαλχάνογλου με κεραυνό δεν νίκησε τον Κόστα που ήταν σε ετοιμότητα. Οι Πορτογάλοι στο 28’ απάντησαν με το άστοχο σουτ του Γκρούγιτς.  Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ονάνα που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στις καθυστερήσεις οι «νερατζούρι» έχασαν  σπουδαία ευκαιρία με τον Μπαστόνι. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Ίντερ μπήκε όπως και στο πρώτο μέρος πιέζοντας την άμυνα των «δράκων». Στο 52’ ο Μπαρέλα ήταν άστοχος. Στο 57’ οι Πορτογάλοι έχασαν τριπλή ευκαιρία για να προηγηθεί με τους Ζαϊντού και Ταρεμί ο Ονανά όμως κατέβασε τα ρολά.

Στην συνέχεια η Ίντερ ανέβασε και άλλο τις στροφές πίεζε για να βρει το γκολ χωρίς να βρει κάποια σημαντική ευκαιρία. Στο 78’ η Πόρτο έμεινε με δέκα παίκτες λόγο της αποβολής του Οτάβιο που πάτησε τον Τσαλχάνογλου. Η ομάδα του Ιντζάγκι εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική τους υπεροχή και στο  86’άνοιξε το σκορ με τον Λουκάκου. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους σκορ μέχρι το φινάλε. Έχοντας σημαντικό προβάδισμα για τη ρεβάνς του «Ντραγκάο».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ίντερ: Ονανά, Σκρίνιαρ (81′ Ντάμφρις), Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν (72′ Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (58′ Γκόζενς), Μαρτίνες, Τζέκο (58′ Λουκάκου)

Πόρτο: Κόστα, Μάριο (90+2′ Μπόρζες), Πέπε, Μαρκάνο, Σανουσί, Οτάβιο, Ουρίμπε, Γκρούγιτς, Γκαλένο (51′ Εβαλίνσον), Ταρεμί (83′ Γουέντελ), Πεπέ