Champions League: «Ζωντανή» η Λειψία, άντεξε με τη Σίτι

«Πάλεψε» η Λειψία και πήρε την ισοπαλία από τη Μάντσεστερ Σίτι

H Λειψία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μάντσεστερ Σίτι στο Red Bull Arena, για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα της φάσης των «16» του Champions League.

Το γκολ του Μαχρέζ στο 27ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Σίτιζενς, αλλά στο δεύτερο μέρος οι «Ταύροι» μπήκαν καλύτερα και στο 70′ με την κεφαλιά του Γκβάρντιολ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τα 21 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας ηττηθεί μόνο μία φορά.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα με την ισοπαλία που απέσπασε στη Γερμανία απέναντι στη Λειψία διατήρησε την καλή παράδοση που έχει απέναντι στις γερμανικές ομάδες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Σε 18 ματς μετρά 14 νίκες, με τη σημερινή, τρεις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα!

Από την άλλη, το συγκρότημα του Μάρκο Ρόζε θα επιδιώξει στην Αγγλία να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί για πρώτη φορά σε προημιτελική φάση της διοργάνωσης, μετά από τρεις αποκλεισμούς που μετρά στο γύρο των «16», σκοράροντας παράλληλα για πρώτη φορά στα νοκ άουτ!

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»:

Μίλαν (Ιταλία)-Τότεναμ (Αγγλία) 1-0 (7΄ Ντίας)

Παρί ΣΖ (Γαλλία)-Μπάγερν (Γερμανία) 0-1 (53΄ Κομάν)

Μπριζ (Βέλγιο)-Μπενφίκα (Πορτογαλία) 0-2 (51΄ πεν. Ζοάο Μάριο, 88΄ Νέρες)

Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Τσέλσι (Αγγλία) 1-0 (63΄ Αντεγέμι)

Λίβερπουλ (Αγγλία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 2-5 (4΄ Νούνιες, 14΄ Σαλάχ – 21΄,36΄ Βινίσιους, 47΄ Μιλιτάο, 55΄,67΄ Μπενζεμά)

Άϊντραχτ Φρ.(Γερμανία)-Νάπολι (Ιταλία) 0-2 (40΄ Οσιμέν, 65΄ Ντι Λορέντσο)

Λειψία (Γερμανία)-Μάντσεστερ Σ.(Αγγλία) 1-1 (70΄ Γκβάρντιολ – 27΄ Μαχρέζ)

Ιντερ (Ιταλία)-Πόρτο (Πορτογαλία) 1-0 (86΄ Λουκάκου)