Champions League: Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης η Μίλαν

Η Μίλαν κέρδισε τη Νάπολι στον ιταλικό «εμφύλιο» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «4»

Η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Νάπολι στο Σαν Σίρο, για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Champions League.

Oι «ροσονέρι» μετά το εμφατικό 0-4 για το πρωτάθλημα, επικράτησαν σε δεύτερο σερί ματς των «παρτενοπέι», αυτή την φορά στο Μιλάνο κι έχουν τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς στον ιταλικό νότο και για να συνεχίσουν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η πρώτη παρουσία της Νάπολι στους «8» του Champions League δε συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα, καθώς δεν ήταν μόνο η απουσία του Οσιμέν που επηρέασε την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, αλλά και η αποβολή του Αγκισά. Από τη ρεβάνς εκτός από τον Αγκισά, θα απουσιάσει και ο Κιμ, ο οποίος έφτασε στο όριο των καρτών.

Το νικητήριο τέρμα των Μιλανέζων σημείωσε ο Μπενασέρ στο 40ο λεπτό, ενώ δοκάρι είχαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Κιάερ. Οι φιλοξενούμενοι ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ, είδαν τα πράγματα να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο, με την αποβολή του Αγκισά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 74′.

Σημαντική η συμβολή για την ομάδα του Πιόλι και ο τερματοφύλακας Μενιάν, ο οποίος άντεξε και κράτησε το μηδέν απέναντι στους Ναπολιτάνους.