Champions League: Με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Τσέλσι και βρίσκεται ένα βήμα πριν τα ημιτελικά.

Για την προημιτελική φάση του Champions League, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Τσέλσι στο Σαντιάγο Μπερναμπέου και έκανε εύκολο το έργο της ενόψει Λονδίνου.

Ο Μπενζεμά άνοιξε το δρόμο με το 90ό του γκολ με την φανέλα της Ρεάλ και ο Ασένσιο στο 74′ έγραψε το τελικό σκορ. Με δέκα παίκτες τέλειωσε τον αγώνα η ομάδα του Λάμπαρντ, καθώς ο Τσίλγουελ δέχτηκε την κόκκινη κάρτα στο 59′.

Η Τσέλσι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό έχασε την πρώτη της καλή στιγμή με το τετ α τετ του Φέλιξ που έδιωξε ο Κουρτουά.

Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε στο 16ο λεπτό με το σουτ του Μπενζεμά που μπλόκαρε ο Κέπα.

Έξι λεπτά αργότερα, η Βασίλισσα πήρε το προβάδισμα με τον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Καρβαχάλ έκανε την κίνηση προς τον άξονα έκανε μία μπάλα προς τον Βινίσιους, ο Βραζιλιάνος έκανε την προβολή την οποία έδιωξε ο Κέπα με τον Μπενζεμά να έρχεται ως τρέιλερ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 25′ ο Στέρλινγκ έκανε την προβολή με τον Κουρτουά να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 26ο λεπτό, ο Βινίσιους πλαγιοκώπησε μπήκε στην περιοχή έσκαψε την μπάλα αλλά ο Σίλβα έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήρθε με το σουτ του Βαλβέρδε στο 45′ που μάζεψε ο τερματοφύλακας της Τσέλσι.

Στο 59ο λεπτό, η Τσέλσι έμεινε με δέκα παίκτες χάρη στην κόκκινη του Τσίλγουελ για φάουλ πάνω στον Ροντρίγκο και η Ρεάλ στο 74ο λεπτό έφτασε στο 2-0 με το σουτ του Ασένσιο εκτός περιοχής που κατέληξε στα δίχτυα των Λονδρέζων.

Σκόρερς: 22′ Μπενζεμά, 74′ Ασένσιο

Κίτρινες: 7′ Καμαβινγκά, 83′ Μιλιτάο, 87′ Καρβαχάλ – 5′ Φοφανά, 59′ Τσίλγουελ (κοκ), 87′ Κόβασιτς

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Μιλιτάο, Καμαβινγκά (71′ Ρούντιγκερ), Μόντριτς (81′ Θεμπάγιος), Κρόος (84′ Τσουαμενί), Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (71′ Ασένσιο), Μπενζεμά, Βινίσιους.

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Κέπα, Φοφανά, Σίλβα (75′ Μάουντ), Κουλιμπαλί (55′ Κουκουρέγια), Τζέιμς, Φερνάντες, Καντέ (75′ Γκάλαχερ), Κόβατσιτς, Τσίλγουελ, Στέρλινγκ (65′ Χάβερτζ), Φέλιξ (65′ Τσαλόμπα)