Champions League: Επική ανατροπή η Παρί ΣΖ και προκρίθηκε στους “4”

Η Παρί Σεν Ζερμέν έφυγε με την πρόκριση από τη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα και πήρε το εισιτήριο για τους “4”

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε νικηφόρα με 1-4 από τη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα, για τα προημιτελικά του Champions League.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, αν και είχε ηττηθεί με 2-3 στην έδρα της, κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Παριζιάνοι θα παίξουν στα ημιτελικά με τη Ντόρτμουντ, η οποία πήρε την πρόκριση με 4-2 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στη Βεστφαλία.

Στο 12ο λεπτό, όταν ο Ραφίνια άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο συνολικό σκορ των δύο αγώνων. Εκεί που έμοιαζε να έχει τον έλεγχο, όμως, ήρθε η αποβολή του Ραφίνια στο 29’ για να αλλάξει τα πάντα.

Οι Παριζιάνοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στη συνέχεια και έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 40’ ο Ντεμπελέ έφερε το ματς στα ίσα και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η κυριαρχία των Γάλλων συνεχίστηκε στο δεύτερο 45λεπτο και στο 54’ ήρθε το 1-2 με εκτός περιοχής σουτ του Βιτίνια.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα έχοντας δοκάρι δύο λεπτά αργότερα με τον Λεβαντόφσκι,

Στο 56’ αποβλήθηκε ο Τσάβι, ο οποίος ήταν έξαλλος στον πάγκο, ενώ στο 59’ ο Κανσέλο ανέτρεψε απρόσεκτα τον Ντεμπελέ εντός περιοχής, για να εκτελέσει το πέναλτι ο Εμπαπέ στο 61’ και να δώσει σκορ πρόκρισης στην Παρί (1-3).

Ο Γάλλος επιθετικός “χτύπησε” ξανά και στο 89’, μετά από αντεπίθεση και φάση διαρκείας, με δικό του τέρμα έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” για την ομάδα του Παρισιού (1-4).

Κίτρινες: Εμπαπέ, Φαμπιάν  Ρουίς, Λεβαντόφσκι, Μαρκίνιος, Γκουντογκάν

Κόκκινες: 29′ Αραούχο

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο, Αραούχο, Πέδρι, Λεβαντόφσκι, Ραφίνια, Ντε Γιονγκ, Γκουντογκάν, Κούντε, Βαμάλ, Κουμπαρσί

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Λούκας Ερνάντες, Νολυνο Μέντες, Φαμπιάν, Βιτίνια, Ζαϊρί Εμερί, Μπαρκολά, Ντεμπελέ, Εμπαπέ