Champions League: Η Μπορούσια Ντόρτμουντ προκρίθηκε στα ημιτελικά

Στα ημιτελικά πέρασε Ντόρτμουντ προσπερνώντας την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Για τους επαναληπτικούς αγώνες των προημιτελικών του Champions League, η Μπορούσια Ντόρτμουντ σφράγισε το εισιτήριό της για τα ημιτελικά της διοργάνωσης μετά τη συναρπαστική νίκη με 4-2 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Στον πρώτο αγώνα η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-1 επί της Ντόρτμουντ στο «Μετροπολιτάνο» .Ωστόσο οι Γερμανοί στην έδρα τους φάνηκαν να θέλουν πιο πολύ την νίκη και την πρόκριση.

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε αρκετά δυναμικά και έψαχνε το γκολ με τους Ισπανούς να διαχειρίζονται τις επιθετικές ορέξεις της. Πρώτη επίσκεψη στην εστία του Ομπλάκ ήταν με τον Ζάμπιτσερ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Άλβαρο Μοράτα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Ντόρτμουντ είχε κατοχή και αύξανε την πίεση με αποτέλεσμα στο 34’ ο Μπραντ να ανοίξει το σκορ. Στο 39’ ο Μάατσεν έκανε το 2-0. Η ομάδα του Σιμεόνε άρχιζε να χάνει την ψυχραιμία της, όμως ο Χούμελς με το αυτογκόλ του στο 49’ την ξανά έβαλε στο παιχνίδι.

Στο 64’ ο Κορέα έδωσε ελπίδες στους «ροχιμπλάνκος» αλλά οι Φύλκρουγκ στο 71’ και  Ζάμπιτσερ στο 74’ έδωσαν την πρόκριση στους «Βεστφαλούς»

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ,  Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν , Ζάμπιτσερ , Εμρέ Τσαν , Σάντσο ( 86’Οζκαν) , Μπραντ (90’Ρόις) , Αντεγιέμι (66’ Γκιτενς),  Φούλκρουγκ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Βίτσελ , Χιμένες, Ερμόσο, Μολίνα (46′ Μπάριος), Γιορέντε, Κόκε, Ντε Πολ(84′ Σαούλ), Αθπιλικουέτα(46′ Ρικέλμε), Γκριεζμάν, Μοράτα(46’′ Κορέα).