Champions League: Εύκολα στους “8” η Λίβερπουλ

Έχοντας καθαρίσει από το πρώτο κιόλας παιχνίδι την πρόκριση η Λίβερπουλ, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια επικράτησε (ξανά) της Λειψίας και συνεχίζει… στα αστέρια.

Κόκκινο χρώμα είχε η αναμέτρηση στην “Puskas Arena” της Βουδαπέστης, με τη Λίβερπουλ να υποδέχεται ως τυπικά γηπεδούχος τη Λειψία στο δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων για τους “16” του Champions League. Οι κόκκινοι καθάρισαν την πρόκριση με τα δύο γκολ των Σαλάχ και Μανέ (2-0) (ίδιοι σκόρερ και με την ίδια σειρά και στο πρώτο ματς!) καθώς το συνολικό σκορ είναι στο 4-0.

Στο πρώτο ματς που έγινε στο ίδιο γήπεδο, οι κόκκινοι είχαν επικρατήσει 2-0 (Σαλάχ, Μανέ οι σκόρερ) ως τυπικά φιλοξενούμενοι απέναντι στους ταύρους.

Η Λίβερπουλ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας το γκολ που θα την έφερνε σε ακόμα καλύτερη μοίρα στη μάχη της πρόκρισης.

Όμως στο 10’ η πρώτη καθαρή ευκαιρία ήρθε για την Λειψία που βγήκε στην αντεπίθεση με τον  Όλμο να βγαίνει σε θέση βολής απέναντι στον Άλισον και τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ να αποκρούει σωτήρια.

Η απάντηση της Λίβερπουλ όσον αφορά ήρθε στο 19′ μέσα από στημένη φάση, συγκεκριμένα την εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο Ζότα έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γκουλάσι. απέκρουσε με δυσκολία.

Οι “κόκκινοι” έχασαν την ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 24′.  Ο Τιάγκο πέταξε τη μπάλα μπροστά στο κενό χώρο και έδωσε την ευκαιρία στον Σαλάχ να κάνει κούρσα και να βγει απέναντι στον Γκουλάσι, με το πλασέ του με το αριστερό από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Ούγγρο γκολκίπερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Λίβερπουλ και από φάσεις, αλλά και σε γκολ.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, άνοιξαν το σκορ στο 70ο λεπτό, η μπάλα πέρασε από τα πόδια των Ζότα, Σαλάχ, Τιάγκο, Μανέ και έφτασε τελικά στον Σαλάχ που με υπέροχο συρτό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γκουλάσι για το 1-0.

Το γκολ του Σαλάχ ξεμπλόκαρε την Λίβερπουλ και στο 74′, η μπάλα έφτασε στον Οριγκί που έκανε το γύρισμα από τα δεξιά για να πεταχθεί ο Μανέ και να κάνει το 2-0 από το ύψος της μικρής περιοχής.

Λίβερπουλ:  Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο, Μανέ, Σαλάχ, Ζότα

Λειψία: Γκουλάσι, Μουκιέλε, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Καμπλ, Άνταμς, Όλμο, Σάμπιτζερ, Ενκουνκού, Πόουλσεν, Φόρσμπεργκ