Champions League: Στα προημιτελικά με υπογραφή Εμπαμπέ η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν απέκλεισε τη Μπαρτσελόνα με συνολικό σκορ 5-2 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε να διαχειριστεί το υπέρ της 4-1 από το πρώτο ματς στην Βαρκελώνη και τα καταφέρει, περνώντας το εισιτήριο για τους «8» του Champions League, μετά και την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Μπαρτσελόνα, στο δεύτερο παιχνίδι.

Οι Καταλανοί του Κούμαν έψαχναν ένα θαύμα κόντρα στην ομάδα του Ποτσετίνο. Ο Μέσι σκόραρε, ενώ έχασε και πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ντεστ είχε δοκάρι, με την Μπαρτσελόνα εν τέλει να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει μια δύσκολη ανατροπή. Η Παρί που δεν είχε την απόδοση του πρώτου αγώνα πανηγύρισε την πρόκριση, με τον Εμπαμπέ να βρίσκει ξανά δίχτυα, ενώ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κέιλορ Νάβας που δήλωσε παρών, όποτε ήταν απαραίτητος.

Στα προημιτελικά εκτός από τους Παριζιάνους βρίσκεται και η Λίβερπουλ που απέκλεισε τη Λειψία, στο άλλο ζευγάρι της ημέρας, ενώ από χθες προκρίθηκαν οι Πόρτο και Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που έψαχνε το γκολ και πίεσε για να το πετύχει. Ο Ντεμπελέ ήταν η μόνιμη απειλή για τους Καταλανούς, βρέθηκε τέσσερις φορές σε θέση βολής, ωστόσο τις τρεις από αυτές τον σταμάτησε ο Κέιλορ Νάβας (10′, 18′, 35′). Οι Μπλαουγκράνα είχαν δοκάρι στο 23ο λεπτό, μετά από σουτ του Ντεστ. Με τον Νάβας να βρίσκει την μπάλα όσο έπρεπε, ώστε να χτυπήσει στην συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι και να φύγει μακριά.

Οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 30′, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, μετά από εκτέλεση πέναλτι του Κιλιάν Εμπαμπέ. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μάουρο Ικάρντο, μετά από πάτημα του Λενγκλέτ, σε μια φάση που καταλογίστηκε από τον Άγγλο διαιτητή μετά από χρήση του VAR.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι Ντεμπελέ και Ντεστ για τους φιλοξενούμενους το κατάφερε ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός με ένα απίστευτο κεραυνό με το αριστερό, έξω από την περιοχή, νίκησε τον Νάβας ο οποίος δεν είχε περιθώρια αντίδρασης και έκανε το 1-1 στο 37′ κρατώντας ζωντανή την Μπαρτσελόνα. Ένα εντυπωσιακό τέρμα με το οποίο ο Μέσι έφτασε τα 120 γκολ στο Champions League.

Ο σούπερ σταρ της Μπάρτσα είχε τεράστια ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Όμως στο 45+3′ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κέιλορ Νάβας από την άσπρη βούλα, με τον Κοσταρικανό πορτιέρε να αποκρούει με το πόδι στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Πέναλτι που κέρδισε ο Γκριεζμάν, μετά από παράβαση του Κουρζάβα.

Οι παίκτες του Ρόλαντ Κούμαν συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος να πιέζουν για ακόμη ένα γκολ. Ο Μπούσκετς στο 69′ έπιασε μια ανάποδη κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Μέσι, αλλά ο Νάβας για ακόμη μια φορά έδιωξε τελευταία στιγμή την μπάλα στην κλειστή του γωνία.

Στο 61′ ο Άλμπα βρήκε υπέροχα τον Μέσι στην καρδιά της περιοχής, όμως ο Αργεντινός καθυστέρησε να σούταρε και ο Μαρκίνιος με αυτοθυσία και μεγαλειώδες τάκλιν σταμάτησε τον αρχηγό της Μπαρτσελόνα, διατηρώντας το 1-1.

Ο γαλλικός σύλλογος είχε την ευκαιρία στο 90′ να πάρει τη νίκη, αλλά ο Εμπαμπέ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ σε τετ α τετ με τον Τερ Στέγκεν, με το 1-1 να μένει ως το τελικό σφύριγμα.

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά, Γκέιγ (60′ Περέιρα), Παρέδες, Βεράτι, Ντράξλερ (59′ Ντι Μαρία), Ικάρντι, Εμπαπέ.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Μινγκέθα (35′ Φίρπο), Λανγκλέ, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι, Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ.