Champions League: Ισόπαλες Αϊντχόφεν-Ντόρτμουντ, θα λύσουν τις διαφορές τους στη Βεστφαλία

Ισόπαλες Αϊντχόφεν και Ντόρτμουντ στην Ολλανδία και η πρόκριση θα κριθεί στη Γερμανία

H Αϊντχόφεν αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ντόρτμουντ στο “Philips Stadion”, για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα της φάσης των «16» του Champions League.

Από ένα καλό ημίχρονο για τις δύο ομάδες (πρώτο για τη Ντόρτμουντ και το δεύτερο για την Αϊντχόφεν), οι οποίες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, αλλά τελικά έμειναν ισόπαλες στο 1-1.

Στο Αϊντχόφεν ο Ντόνιελ Μάλεν άνοιξε το σκορ για τη Ντόρτμουντ στο 24΄ και «πλήγωσε» την PSV στην οποία αγωνιζόταν για τέσσερα χρόνια (2017-2021). Ο Ολλανδός σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 14 μήνες σε ματς του Champions League.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με πέναλτι του Λουκ Ντε Γιονγκ στο 56΄ με τον Ολλανδό επιθετικό να διανύει εκπληκτική σεζόν και να πλησιάζει το ορόσημο των 30 γκολ. Μέχρι σήμερα έχει 28 (19 στο πρωτάθλημα Ολλανδίας, 1 στο κύπελλο και 8 στην Ευρώπη).

Έτσι, η πρόκριση στα προημιτελικά θα κριθεί στη ρεβάνς του «Signal Iduna Park», στις 13 Μαρτίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των «16»:

Λειψία (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 0-1 (48΄ Μπραχίμ Ντίαζ)

Κοπεγχάγη (Δανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 1-3 (34΄ Μάτσον – 10΄ Ντε Μπρόινε, 45΄+1΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 90΄+3΄ Φόντεν)

Λάτσιο (Ιταλία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 1-0 (69΄πεν. Ιμόμπιλε)

Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) 2-0 (58΄ Μπαπέ, 70΄ Μπαρκολά)

Ιντερ (Ιταλία)-Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 1-0 (79΄ Αρναούτοβιτς)

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ντόρτμουντ (Γερμανία) 1-1 (56΄πεν. Λ. Ντε Γιονγκ – 24΄ Μάλεν)