Champions League: “Βήμα” πρόκρισης για την Ίντερ κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Ο Αρναούτοβιτς “χάρισε” τη νίκη στην Ίντερ που πήρε προβάδισμα πρόκρισης επί της Ατλέτικο

Για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι της φάσης των “16” του Champions League, η Ίντερ επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 στο “Τζουζέπε Μεάτσα” και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και καλές στιγμές, δεδομένου ότι οι ομάδες παρατάχθηκαν αμφότερες με σχηματισμό 3-5-2 και οι χώροι ήταν ελάχιστοι. Μάλιστα, η πρώτη τελική εντός εστίας πραγματοποιήθηκε στο 36ο λεπτό από τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “νεραντζούρι” ήταν ανώτεροι, κυκλοφόρησαν τη μπάλα, αλλά το σύνολο του Σιμεόνε έμεινε πιστό στο πλάνο του και δυσκόλεψε αρκετά την αντίπαλό της. Στο 63′ ο Λαουτάρο έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει από κοντινή απόσταση

Τελικά, στο 79ο λεπτό η Ίντερ βγήκε στη κόντρα, ο Όμπλακ σταμάτησε τον Λαουτάρο στο μεταξύ τους τετ α τετ, η μπάλα έφτασε στον Αρναούτοβιτς που έκανε νέο σουτ από πλάγια θέση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μια “εξιλέωση” για τις χαμένες ευκαιρίες που είχε ο ίδιος κατά τη διάρκεια του ματς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των «16»:

Λειψία (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 0-1 (48΄ Μπραχίμ Ντίαζ)

Κοπεγχάγη (Δανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 1-3 (34΄ Μάτσον – 10΄ Ντε Μπρόινε, 45΄+1΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 90΄+3΄ Φόντεν)

Λάτσιο (Ιταλία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 1-0 (69΄πεν. Ιμόμπιλε)

Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) 2-0 (58΄ Μπαπέ, 70΄ Μπαρκολά)

Ιντερ (Ιταλία)-Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 1-0 (79΄ Αρναούτοβιτς)

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ντόρτμουντ (Γερμανία) 1-1 (56΄πεν. Λ. Ντε Γιονγκ – 24΄ Μάλεν)