Champions League: Ήττα και εκτός Ευρώπης η Μίλαν, 6Χ6 η Λίβερπουλ – Πρόκριση για Ατλέτικο Μαδρίτης

Στο Σαν Σίρο, η Μίλαν των πολλών απουσιών έχασε από την αδιάφορη Λίβερπουλ – Προκρίθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης

Για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, η Μίλαν ηττήθηκε με 1-2 από την Λίβερπουλ και έμεινε εκτός Ευρώπης μετά την νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης στην Πορτογαλία.

Η Μίλαν πήρε το προβάδισμα στο 29ο λεπτό. Οι Ροσονέρι εκτέλεσαν κόρνερ από τα δεξιά, ο Ρομανιόλι έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι, ο Άλισον έδιωξε πάνω στον Τομόρι που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα, η Λίβερπουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Τσάμπερλεϊν πήρε την μπάλα στον άξονα μπήκε στην περιοχή, ο Μενιάν έκανε την επέμβαση και ο επερχόμενος Μοχάμεντ Σαλάχ πέτυχε το 7ο του τέρμα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Λίβερπουλ ανέτρεψε την κατάσταση με τον Ορίγκι. Στο 55ο λεπτό, ο Μανέ κέρδισε την μπάλα μετά το λάθος του Τομόρι, ο εξτρέμ της Λίβερπουλ έκανε το σουτ, ο Μενιάν απομάκρυνε και ο Ορίγκι με κεφαλιά έκανε το 1-2 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Σκόρερ: 29′ Τομόρι – Σαλάχ 36′

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερνάντες, Καλουλού(65′ Φλορέντζι), Κεσί, Τονάλι(59′ Σαλεμάκερς), Κρούνιτς(83′ Μπακαγιόκο), Μεσίας, Ντίας(59′ Μπενασέρ), Ιμπραΐμοβιτς

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Κονατέ, Γουίλιαμς, Φίλιπς, Τσιμίκας, Μόρτον, Τσάμπερλεϊν, Μιναμίνο, Μανέ(65′ Γκόμες), Σαλάχ(65′ Κεϊτά), Ορίγκι(80′ Φαμπίνιο)

Πόρτο- Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Πόρτο εκτός έδρας (1-3) και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Champions League.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στους «δράκους» και μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς φάσεις, ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα στο 56′ με τον Γκριεζμάν.

Ο Κορέα στο 90′ σημείωσε το 0-2, ο Ντε Πολ στο 90+3′ έκανε το 0-3, με τον Ολιβέιρα στο 90+5′ να διαμορφώνει το τελικό 1-3. Έτσι οι «ροχιμπλάνκος» πήραν πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο θα συνεχίσει την πορεία της στο Europa League.