Champions League: Οδοστρωτήρες οι Ντόρτμουντ και Άγιαξ

Ντόρτμουντ και Άγιαξ φιλοδώρησαν με αρκετά γκολ τις Μπεσίκτας (5-0) Σπόρτινγκ Λισαβόνας (4-2) αντίστοιχα.

Για τον 3ο όμιλο και την 6η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ,  ο Άγιαξ επικράτησε εύκολα με 4-2 επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Άμστερνταμ Αρίνα» κάνοντας το «6 στα6». Άνετη νίκη είχε και η Ντόρτμουντ στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» με 5-0 κόντρα στην απογοητευτική Μπεσίκτας .

Άγιαξ-Σπόρτινγκ 4-2

Ο «Αίαντας» μπήκε αρκετά δυναμικά πιέζοντας την άμυνα των Πορτογάλων. Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 8’ με Σεμπάστιαν Αλέ που ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα. Οι φιλοξενούμενοι  απάντησαν άμεσα στο 22’ με τον Νούνο Σάντος. Το 42’ ο Άντονι σημείωσε το 2-1 υπέρ του Άγιαξ. Η ομάδα του Τεν Χαχ έχοντας καλύτερη απόδοση δεν άργησε να κάνει το 3-1 με το δράστη τον Νέρες στο 58’. Στο 62’ Μπέργκις με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή έκανε το 4-1. Στο 78’  ο Ταμπάτα έκανε το τελικό 4-2.

Ντόρτμουντ-Μπεσίκτας 5-0

Οι «Βεσταφαλοί» καθ’ ολη την διάρκεια του αγώνα είχε το πάνω χέρι στον αγώνα, πιέζοντας την άμυνα των Τούρκων. Στο 29’ο Μάλεν πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους

Το 2-0 το έκανε Ρόις όταν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι από την ανατροπή του Νταχούτ από τον  Ουέλιγκτον. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Ντόρτμουντ γίνονταν ακόμα πιο επιθετική και στο 53’ ο Ρόις έκλεψε την μπάλα μέσα στην περιοχή της Μπεσίκτας και πέτυχε 3-0. Στο 68’, ο Σουλτζ σέντραρε για τον Χάαλαντ σημειώνοντας το 4-0. Στο 81’ ο Νταχούντ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Χάαλαντ έκανε το 5-0.