Στο Final-8 η Λυόν έβγαλε νοκ-άουτ τη Γιουβέντους

Στους «8» του Champions League η Λυόν, στάθηκε όρθια στο Τορίνο απέναντι στη Γιουβέντους και την απέκλεισε.

Πάρα τη νίκη με 2-1 της Γιουβέντους στον επαναληπτικό αγώνα για την φάση των «16» του Champions League, απέναντι στην Λυόν, οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση μένοντας εκτός Final-8.

Η Λυόν είχε νικήσει με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι στην Γαλλία και σε συνδυασμό με το εκτός έδρας τέρμα του Ντεπάι, θα ταξιδέψει στην Γερμανία.

Η πρόκριση των Λυονέ μάλιστα ήταν ένα «δωρό» για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την πρόκριση του γαλλικού συλλόγου θα αποφύγουν τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League και θα συμμετέχουν απευθείας στα play offs της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Γιουβέντους έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο ήταν αρκετά άστοχη. Από την πλευρά της Λυόν έπαιξε πιο αμυντικά με τους παίκτες του Γκαρσία να μην απειλούν πολύ.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 1ο λεπτό με ένα σουτ του Ιγκουαΐν, το οποίο κατέληξε στα χέρια του του γκολκίπερ της Λυόν. Οι Γάλλοι κέρδισαν πέναλτι στο 10′ μετά από τάκλιν του Μπεντανκούρ. Ο Μέρφις Ντεπάι ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Σέζνι για το 1-0.

Η Γιούβε έψαχνε να βρει φάσεις στην κλειστή άμυνα των φιλοξενούμενων και κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο.

Στο 42ο λεπτό ο Πιάνιτς εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Ντεπάι βρίσκονταν στο τοίχος και έκανε χέρι με τον ρέφερι της αναμέτρησης να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά. Έψαξαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα της Λυόν και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 60′. Ο σούπερ σταρ των Μπιανκονέρι Κριστιάνο Ρονάλντο, βρήκε λίγο χώρο και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 και παράλληλα έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Γιουβέντους μέσα σε μία σεζόν.

Από εκεί και πέρα οι πρωταθλητές Ιταλίας κυνήγησαν και ένα 3ο τέρμα που θα τους έδινε την πρόκριση ωστόσο δεν τα κατάφεραν με το 2-1 να μένει έως το τελευταίο σφύριγμα και την Λυόν να παίρνει την προσκόμιση στους «8» του Champions League.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Ντε Λιχτ, Πιάνιτς (60′ Ράμσεϊ), Ρονάλντο, Σάντρο, Κουαδράδο (70′ Ντανίλο), Μπονούτσι, Ιγκουαΐν, Ραμπιό, Μπέντανκουρ, Μπερναρντέσκι (71′ Ντιμπαλά – 84′ Ολιβιέρι)

Λυόν (Γκαρσία): Λόπες, Ντεναγιέρ (61′ Άντερσεν), Μαρσέλο, Αουάρ (90′ Μέντες), Ντεπάι (67′ Ντεμπελέ), Ντιμπουά (90′ Τετέ), Μαρσάλ, Εκαμπί (67′ Αντελαΐντ), Κακρέ, Κορνέ, Γκιμαράες