Νίκη κόντρα στην κακή Ρεάλ και πρόκριση στους “8” για την Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το εισιτήριο για την φάση των “8” του Τσάμπιονς Λιγκ, νικώντας την… τραγική αμυντικά Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1 στο Έτιχαντ για την ρεβάνς της φάσης των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι “πολίτες” ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια πήραν – όχι μόνο τη νίκη, αλλά και την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν “έσπασε” ρεκόρ λαθών στο Έτιχαντ και ήταν φυσικό και επόμενο να το πληρώσει κόντρα σε μια όμαδα που σφίζει από ποιότητα.

Έτσι λοιπόν, χάρις τα γκολ των Στέρλινγκ (8′) και Χεσούς (68′) η αγγλική ομάδα πανηγύρισε την δεύτερη νίκη κόντρα στους “μερένχες”, για τους οποίους το γκολ ισοφάρισης το πέτυχε ο Μπενζεμά (27′).

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν νωχελικά, δίνοντας περισσότερο προσοχή στο τακτικό κομμάτι, με την “βασίλισσα” να ασκεί ελάχιστη πίεση. Στο 6′ ήρθε η πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς από τους γηπεδούχους με ένα μακρινό σουτ του Ντε Μπρούιν που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Μετά από 2 λεπτά και συγκεκριμένα στο 8′ οι “πολίτες” άνοιξαν το σκορ, όταν ο Χεσούς εκμεταλεύτηκε ένα τραγικό λαθός του Βαράν, πάσαρε στον Στέρλινγκ και ο Άγγλος επιθετικός πλασάροντας εύστοχα έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε την ψυχολογία με το μέρος της πλέον και αυτό φαινόταν στο γήπεδο, ενώ αντιθέτως οι “μερένχες” έκαναν το ένα λάθος, μετά το άλλο βγάζοντας νευρικότητα.

Στο 15′ η αγγλική ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον σκόρερ του πρώτου γκολ, τον Στέρλινγκ, να εξαπολύει ένα φοβερό σουτ από πολύ μακρινή απόσταση και την μπάλα να “γλύφει” το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 21′ ήρθε η πρώτη πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με ένα ωραίο πλασέ του Μπενζεμά, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Έντερσον, ενώ δευτερόλεπτα μετά είχε αλλή μια ευκαιρία με ένα καλό σουτ του Αζάρ έξω από την περιοχή, που μπλόκαρε ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας.

Έπειτα από 6 λεπτά, η ισπανική ομάδα έφερε το ματς στα ίσια. Ο Ροντρίγκο μετά από μια εξαιρετική ενέργεια, βρήκε τον Μπενζεμά με μια “γλυκιά” σέντρα και ο Γάλλος με μια κεφαλιά ακριβείας έκανε το 1-1.

Η Ρεάλ μετά το γκολ είχε ανεβάσει ρυθμό, όμως η έλλειψη του Σέρχιο Ράμος από την άμυνα (λόγω κόκκινης κα΄ρτας στο πρώτο παιχνίδι) φαινόταν μες στο γήπεδο, καθώς τα λάθη στην άμυνα ήταν πολλά.

Στο 37′ η Σίτι είχε μια καλή στιγμή όταν εκμεταλλέυτηκε ένα λάθος του Καζεμίρο στην μεσαία γραμμή και ο Κανσέλο μετά από ένα μεγάλο σπριντ, εξαπέλυσε ένα σουτ, που απέκρουσε ο Κουρτουά.

Μετά από 4 λεπτά, ένα ακόμη τραγικό λάθος στην άμυνα των Μαδριλένων, αυτή τη φορά από τον Κουρτουά, έγινε η αιτία να αγγίξει το δεύτερο γκολ η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με ένα φοβερό σουτ του Φόντεν που πέρασε ξυστά από το δοκάρι και λίγα λεπτά μετά ήρθε η λήξη του πρώτου μέρους.

Μόλις είχε συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό έναρξης του δευτέρου ημιχρόνου, οι “πολίτες” έχασαν τεράστια ευκαιρία, με τον Στέρλινγκ να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ και να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Κουρτουά.

Η αγγλική ομάδα είχε μπεί καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχόνου, ασκώντας συνεχώς πίεση. Στο 54′ ένα ακόμη παιδικό λάθος από τον Καζεμίρο έφερε τον Στέρλινγκ σε θέση τετ α τετ αλλά ο Κουρτουά του είπε όχι.

Οι “μερένχες” για αρκετά λεπτά είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να δημιουργεί συνεχώς προυποθέσεις για δεύτερο γκολ, ενώ οι ίδιοι δεν μπορούσαν να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 64′, όταν ο Κρος με μια εκπληκτική μπαλιά έβγαλε τον Ασένσιο σε καλή θέση, εκείνος έδωσε στον Μπενζεμά και ο Γάλλος έστειλε την μπάλα στην αγακαλιά του Έντερσον.

Μόλις ένα λεπτό μετά, η Σίτι απάντησε, με τον Στέρλινγκ να μην κερδίζει για άλλη μια φορά τον Κουρτουά από πολύ κοντινή απόσταση.

Στο 68′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1, όταν ο Βαράν έκανε ένα ακόμη τραγικό λάθος που σπανίζει σε τέτοιου κλάσης παίκτη, ο Χεσούς το εκμεταλεύτηκε και με ένα ωραίο τελείωμα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το δεύτερο τέρμα της Μάντσεστερ Σίτι “πάγωσε” τελείως τον ρυθμό της αναμέτρησης στη συνέχεια, καθώς οι ελπίδες της Ρεάλ πλέον ήταν μηδαμινές, ενώ η πρώτη ήταν αγκαλιά με την πρόκριση.

Στο 86′ ο Ντε Μπρούιν παραλίγο να βάλει το “κερασάκι στην τούρτα” με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την συμβολή των δοκών.

Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Βέλγου, δεν σημειώθηκε τίποτα το αξιοσημείωτο στην αναμέτρηση και το τελικό σφυριγμά του διαιτητή βρήκε την Σίτι να πανηγυρίζει μια τεράστια πρόκριση για την ιστορία της.

Κίτρινες: Μεντί

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Φερναντίνιο, Λαπόρτ, Κανσεόλο, Ντε Μπρούιν, Ρόντρι (88′ Οτανμέντι), Γκουντογκάν, Φόντεν (66′ Μπερνάρντο Σίλβα), Στέρλινγκ, Χεσούς

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ (83′ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Κρος, Καζεμίρο, Μόντριτς (83′ Βαλβέρδε), Ροντρίγκο (61′ Ασένσιο), Μπενζεμά, Αζάρ (83′ Γιόβιτς)