Champions League: Κορυφή για Άγιαξ και Ντόρτμουντ

Νίκες πανηγύρισαν Ντόρτμουντ και Άγιαξ στη δεύτερη αγωνιστική του Champions League, με τους δύο να φιγουράρουν πρώτοι.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στους ομίλους του Champions League πέτυχε η Ντόρτμουντ, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Χάαλαντ. Οι Γερμανοί ισοβαθμούν με τον Αγιαξ, με τις δύο ομάδες να έχουν από 6 βαθμούς, ενώ Μπεσίκτας και Σπόρτινγκ Λισαβόνας παραμένουν χωρίς βαθμό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησαν, αλλά η συνέχεια άνηκε στη Ντόρτμουντ. Στο 8’ και στο 9’ οι Γερμανοί απείλησαν με τους Βίτσελ και Ρόις, αλλά οι μεσοεπιθετικοί της γερμανικής ομάδας δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 19’ ο Ρόις βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, αλλά ο Αδάν πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση και κράτησε το μηδέν.

Δέκα λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ σκόραρε με τον Μάλεν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 37’ έκαναν το 1-0 με τον Μάλεν. Αυτή τη φορά το γκολ του Ολλανδού μέτρησε, με την ομάδα του Ρόζε να ανοίγει το σκορ και να βάζει τις βάσεις για δεύτερη νίκη της στους ομίλους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπόρτινγκ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 54’ ο Παουλίνιο απείλησε τον Κόμπελ, αλλά ο τερματοφύλακας της Ντορτμουντ του είπε «όχι».

Οσο περνούσαν τα λεπτά οι Πορτογάλοι έβγαιναν όλο και περισσότερο στην επίθεση, με την Ντόρτμουντ να «χτυπάει» στην κόντρα και στο 74’ να σκοράρει με τον Μάλεν. Το γκολ του Ολλανδού όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ, όπως και στη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Ακανζί, Χούμελς, Μενιέ, Γκερέιρο(75′ Σούλτσ), Βίτσελ, Νταούντ(8′ Μπραντ), Μπέλινγκχαμ, Ρόις, Μάλεν(75′ Μάλεν), Αζάρ(71′ Γουλφ), Ρόις.

Σπόρτινγκ Λισαβώνας: Αδάν, Ματέους Ρέις(84′ Εσγκάιο), Κόαντες, Φεντάλ, Παλίνια(84′ Μπραγκάντσα), Ματόυς Νούνες, Λουίς Νέτο, Σαράμπια(78′ Καμπράλ), Τιάγκο Τομάς(58′ Σάντος), Πόρο(84′ Ταμπάτα), Παουλίνιο

Άγιαξ- Μπεσίκτας 2-0

Ο Άγιαξ νωρίτερα υποδέχθηκε την Μπεσίκτας για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0, χάρη στα τέρματα των Μπέργκχαουζ και Αλέγ από το πρώτο ημίχρονο. Ο Άγιαξ έκανε το 2/2 μετά τη νίκη κόντρα στη Σπόρτινγκ, ενώ οι Τούρκοι παραμένουν χωρίς βαθμό.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο παιχνίδι και είχαν από ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Στο 9′ ο Καραμάν έκανε την μπαλιά – τρύπα στον Μπατσουαγί στο ύψος της περιοχής, ο Βέλγος φορ υποδέχθηκε όμορφα την μπάλα, ωστόσο το σουτ που εξαπέλυσε κατέληξε στο δοκάρι του Πάσφεερ.

Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Άγιαξ να αγγίξει το 1-0. Οι παίκτες του Τεν Χαγκ συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ο Αντονί πήρε την μπάλα στα δεξιά εντός περιοχής και έκανε το συρτό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 17′ ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ, ο Τάντιτς έκανε την επέλαση στην περιοχή και μοίρασε την κατάλληλη στιγμή στον Μπέργκχαουζ, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σέντρα του Μπέργκχαουζ από τα δεξιά, ο Αλέγ με τον Σατσί κινήθηκαν προς την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, με την UEFA να χρεώνει το γκολ στον Αλέγ, αν και φαίνεται να την βρίσκει ο Τούρκος στόπερ.

Στο δεύτερο μέρος ο Άγιαξ είχε μια ανούσια υπεροχή, καθώς από ένα σημείο και ύστερα οι Ολλανδοί έκαναν διαχείριση με την ομάδα του Γιαλτσίν, να μην μπορεί να αντιδράσει με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Άγιαξ: Πάσφεερ, Μαζραουί, Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ, Άλβαρες, Χράφενμπερχ, Άντονι (71′ Νέρες), Μπέργκχαουζ (71′ Κλάασεν), Τάντιτς, Αλέγ

Μπεσίκτας: Ντεστάνογλου, Ροζιέ, Σαατσί, Ενσακαλά, Μεράς (73′ Βαρντάρ), Ντε Σόουζα, Καραμάν, Ουτσάν (46′ Οζιακούπ), Μποζντογκάν, Γιλμάζ (46′ Τορέ), Μπατσουαγί