Champions League: VAR-εσε τη Μίλαν η Ατλέτικο Μαδρίτης – «5άρα» της Λίβερπουλ στο Πόρτο

Με τέρματα του Γκριεζμάν και του Σουάρες στο τέλος η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε με διπλό από το Σαν Σίρο κόντρα στη Μίλαν. Περίπατος για Λίβερπουλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η θριαμβεύτρια στο μεγάλο ματς του Β’ ομίλου της δεύτερης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς νίκησε με 1-2 την Μίλαν στο Σαν Σίρο. Περίπατος στο άλλο ματς του ομίλου, με τη Λίβερπουλ να σκορπίζει με.. 5 γκολ την Πόρτο στο Ντραγκάο.

Οι «ροσονέρι» έμειναν με 10 παίκτες στο 29’ λόγω αποβολής του Κεσί και μολονότι προηγήθηκε στο 20′ με το γκολ του Λεάο από το 20′ (ο Πορτογάλος είχε κι ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι στο οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου), δεν κατάφερε να φύγει με αποτέλεσμα, καθώς στο τέλος οι «ροχιμπλάνκος» έφεραν τα πάνω-κάτω με τα γκολ των Γκριεζμάν και Σουάρες.

Η Μίλαν ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και είχε δύο καλές στιγμές με το σουτ του Τομόρι στο 13′ και του Ντίαζ στο 17′ τα οποία δεν απείλησαν την εστία του Όμπλακ εν αντίθεση με την φάση του 19′ που ο Ρέμπιτς βγήκε αντιμέτωπος με τον γκολκίπερ της Ατλέτικο που νίκησε τον Κροάτη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Μίλαν άνοιξε το σκορ με τον Λεάο. Ο Ντίας έκανε ωραία προσπάθεια στην περιοχή, πάσαρε στον Λεάο και αυτός με ωραίο τελείωμα έφερε την Μίλαν σε θέση οδηγού.

Η Ατλέτικο προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα αλλά το σουτ του Κοντογκμπιά έφυγε άουτ στο 27ο λεπτό.

Η Μίλαν, στο 29′ έμεινε με δέκα παίκτες ύστερα από την αποβολή του Κεσί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 38′ οι Ροσονέρι είχαν δοκάρι με το ψαλιδάκι του Λεάο ύστερα από βολέ του Μενιάν που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος.

Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο ήταν ανώτερη όμως δεν μπορούσε να απειλήσει επί της ουσίας την εστία του Μενιάν.

Στο 50′ το σουτ του Κοντογκμπιά από μακρυνή απόσταση δεν βρήκε στόχο όπως και η κεφαλιά του Σουάρες στο 54′.

Στην συνέχεια, η Ατλέτικο ήταν καλά κλεισμένη και έκανε προσπάθειες από μακρυά που δεν είχαν καλή εκτέλεση όπως τα σουτ του Κοντογκμπιά στο 55′, του Φέλιξ στο 62′ και του Ντε Πολ στο 67′.

Παρόλα αυτά η Ατλέτικο βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης στο 84ο λεπτό με τον Αντουάν Γκριεζμάν. Ο Γάλλος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την τελική πάσα του Λόντι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Μετά το γκολ η Μίλαν είχε δύο ευκαιρίες με σουτ του Φλορέντζι αμφότερα στο 86′ και στο 88′ που έφυγαν εκτός εστίας.

Στο 96′ η Ατλέτικο κέρδισε πέναλτι μετά το χέρι του Καλουλού και υπόδειξη του VAR, ο Λουίς Σουάρες ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε την νίκη στους Ροχιμπλάνκος.

Σκόρερ: Λεάο 20′ – Γκριεζμάν 84′, Σουάρες 96′

Κίτρινες: Κεσί 15′,29′, Ρέμπιτς 29′, Ερνάντεζ 69′, Σαλεμάκερς 81′ – Κοντογκμπιά 60′

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Τομόρι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Σαλεμάκερς(Καλουλού 82′), Ντίαζ(Τουρέ 57′), Μπενασέρ(Φλορέντζι 82′), Ρέμπιτς(Τονάλι 34′), Λεάο(Ζιρού 60′)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ(Φέλιξ 40′)., Χιμένες, Φελίπε, Ερμόσο(Λόντι 46′), Κόκε(Γκριεζμάν 61′), Κοντογκμπιά(Λεμάρ 64′), Γιορέντε, Καράσκο(Ντε Πολ 46′), Σουάρες, Κορέα

Πόρτο-Λίβερπουλ 1-5

Στο «Ντραγκάο» η Λίβερπουλ ήταν εντυπωσιακή, νίκησε για τρίτο σερί αγώνα την Πόρτο στην έδρα της.

Αυτή τη φορά με το εμφατικό 1-5 χάρις σε δύο γκολ του Σαλάχ, δύο του Φιρμίνιο κι ένα του Μανέ- και της χάλασε τη… γιορτή για το 200ό παιχνίδι της στο Champions League.