Champions League: “Λευκή” ισοπαλία στην Βαρκελώνη, “διπλό” στην Ουκρανία για Μπάγερν Μονάχου

Χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Μπαρτσελόνα και Μπενφίκα, νίκησε στο Κίεβο η Μπάγερν Μονάχου.

Για την 5η αγωνιστική του Champions League, η Μπαρτσελόνα έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Μπενφίκα στην Βαρκελώνη, ενώ η Μπάγερν Μονάχου απέδρασε με 1-2 από το Κίεβο κόντρα στην τοπική Ντιναμό.

Μπαρτσελόνα- Μπενφίκα 0-0

Στην Βαρκελώνη η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη αλλά δεν μπόρεσε να διαπεράσει το εμπόδιο της Μπενφίκα και του Βλαχοδήμου και έμεινε στο στείρο 0-0 με την ομάδα από την Λισαβόνας. Οι Μπλαουγκράνα είχαν τέσσερις σημαντικές στιγμές στο πρώτο μέρος και λόγω της αστοχίας τους αλλά του Βλαχοδήμου δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Στην αντίπερα όχθη, η Μπενφίκα είχε μία καλή ευκαιρία με τον Γιάρεμτσουκ που απέκρουσε ο Τερ Στέγκεν.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα αγχώθηκε και είχε μόλις δύο φάσεις με κεφαλιές που δεν βρήκαν στόχο και ένα ακυρωθέν τέρμα με τον Αραούχο στο 84′ που σκόραρε από θέση οφσάιντ. Η Μπενφίκα παρόλο που δεν ήταν επιθετική πήγε να κλέψει το ματς στο 94′ με την ατομική προσπάθεια του Σεφέροβιτς που ήταν άστοχη και μοιραία έμεινε η αναμέτρηση χωρίς τέρματα.

Στις 8 Δεκεμβρίου, οι Καταλανοί πρέπει να νικήσουν τη Μπάγερν στο Μόναχο για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στους «16», αφού σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η Μπενφίκα, που υποδέχεται την Ντιναμό Κιέβου, εφόσον νικήσει τους Ουκρανούς, έχει τον πρώτο λόγο.

Ντιναμό Κιέβου- Μπάγερν Μονάχου 1-2

Στο Κίεβο, η κλασσική, κυνική Μπάγερν έκανε την εμφάνιση της και νίκησε την Ντιναμό Κιέβου με 1-2. Οι Βαυαροί πήραν κεφάλι στο σκορ, στο 14ο λεπτό με το ψαλιδάκι του Λεβαντόφσκι και έκαναν δύο τα τέρματα τους, στο 42′ με εξαιρετικό τελείωμα του Κομάν μετά την προσπάθεια του Τολισσό.

Στην συνέχεια, η Μπάγερν έριξε τις μηχανές της, η Ντιναμό είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, μείωσε με τον Γκαρμάς στο 70ο λεπτό και λίγο έλειψε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 92ο λεπτό με το δοκάρι του Τσιγκάνκοφ.