Champions League: Ματσάρα, ισοπαλία και στα ημιτελικά η Λίβερπουλ

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι Λίβερπουλ και Μπενφίκα έμειναν ισόπαλες, με τους “Κόκκινους” να προκρίνονται στα ημιτελικά.

Για τα προημιτελικά του Champions League, η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη με 3-3 κόντρα στη Μπενφίκα στο Άνφιλντ και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 6-4.

Για τους «Reds» αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Τσιμίκας, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση με δύο ασίστ, όπως και ο Βλαχοδήμος για τους Πορτογάλους.

Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Βιγιαρεάλ που απέκλεισε τη Μπάγερν Μονάχου.

Πριν από την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες απέτισαν φόρο τιμής στα θύματα του «Χίλσμπορο», 33 χρόνια μετά την τραγωδία που σημάδεψε το αγγλικό ποδόσφαιρο, στις 15 Απριλίου του 1989.

Οι «Ρεντς» πήραν κεφάλι στο σκορ με την κεφαλιά του Κονατέ στο 21ο λεπτό μετά την εκτέλεση του Κώστα Τσιμίκα.

Η Μπενφίκα έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το υπέροχο τελείωμα του Ράμος στο 32ο λεπτό και η Λίβερπουλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το σουτ του Φιρμίνο ύστερα από την κάθετη του Ζότα στο 55′ (2-1).

Ο Βραζιλιάνος βρήκε ξανά δίχτυα στο 65ο λεπτό, με την δεύτερη ασίστ του Τσιμίκα που εκτέλεσε φάουλ και την κεφαλιά του φορ της Λίβερπουλ (3-1)

Η Μπενφίκα μείωσε το σκορ με τον Γιάρεμτσουκ στο 73′, ενώ στο 82ο λεπτό ο Νούνιες ισοφάρισε το παιχνίδι σε 3-3. Ο Ουρουγουανός σκόραρε και στο 92ο λεπτό όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ και έμεινε το 3-3.

Σκόρερ: 21′ Κονατέ, 55′,65′ Φιρμίνο – 32′ Ράμος, 73′ Γιάρεμτσουκ, 82′ Νούνιες

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Γκόμες, Κονατέ, Ματίπ, Τσιμίκας, Κεϊτά, Μίλνερ (57’ Τιάγκο), Χέντερσον, Ζότα, Φιρμίνο (90+2′ Οριγκί), Ντίας (66’ Μανέ).

Μπενφίκα (Βερίσιμο): Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (90+1′, Ντίας), Οταμέντι, Φερτόνχεν, Γκριμάλδο, Βάιγκλ, Τάαραμπτ (66’ Ζοάο Μάριο), Έβερτον (90+2′ Αλμέιδα), Γκονσάλβες (46’ Γιάρεμτσουκ), Ράμος (78’ Μπερνάρντο), Νούνιες.