Champions League: Στα ημιτελικά μετά το θρίλερ η Μάντσεστερ Σίτι

Πίεσε η Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι άντεξε και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League.

Σε ένα ματς που έγινε… “ροντέο” στα τελευταία λεπτά, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 0-0 για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Champions League, με τους Άγγλους να παίρνουν την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι «Σίτιζενς» του Πεπ Γκουαρντιόλα μπορούσαν να «καθαρίσουν» στο 30΄ όμως το δοκάρι «έσωσε» τον Όμπλακ στο σουτ του Γκιντογκάν. Στη συνέχεια ο Ντιέγκο Σιμεόνε έφερε το ματς εκεί που ήθελε, σταδιακά η «Ατλέτι» πίεσε ολοένα και περισσότερο, όμως στάθηκε άτυχη και δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Έτσι, η Σίτι πήρε το «εισιτήριο» για την τετράδα όπου θα ξαναταξιδέψει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ. Στην εκπνοή του αγώνα είχαμε επεισόδια και σύρραξη μεταξύ ποδοσφαιριστών μετά από χτύπημα του Φελίπε στον Φόντεν που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του παίκτη των γηπεδούχων.