Champions League: Ματσάρα, ισοπαλία και θα λύσουν τις διαφορές στη ρεβάνς Ρεάλ και Σίτι

Γκολ και θέαμα στο Μπερναμπέου, με τη Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι να μένουν ισόπαλες στο τέλος (3-3)

H Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Μάντσεστερ Σίτι στο Μπερναμπέου, για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Champions League.

Η Σίτι παραμένει αήττητη εδώ και 14 μήνες στη διοργάνωση και έχει πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης.

Από την άλλη, η Ρεάλ απέφυγε την ήττα σε ματς με ιστορική σημασία για τον Κάρλο Αντσελότι, που έγινε ο πρώτος προπονητές με 200 αγώνες στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στο 2ο κιόλας λεπτό με πανέξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρντο Σίλβα, που έπιασε στον “ύπνο” τον Λούνιν (0-1).

Η “Βασίλισσα” κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή με δύο γρήγορα γκολ, πριν την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα. Αρχικά το σουτ του Καμαβίγκα που κόντραρε στον Ρούμπεν Ντίας κι έφερε το ματς στα ίσια (1-1) και στο 15′ το γκολ του Ροντρίγκο, ο οποίος σε αντεπίθεση πλάσαρε και έκανε το 2-1, φέρνοντας το ματς τούμπα.

Στο β΄ ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέκτησαν το προβάδισμα με δύο «απανωτά» καταπληκτικά γκολ των Φόντεν στο 66′ και του Γκβάρντιολ στο 71′, πετυχαίνοντας την ανατροή και κάνοντας το 2-3.

Η ομάδα του Αντσελότι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και «απάντησε» στο 79΄ ο Βαλβέρδε με ένα εκπληκτικό σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Τσουαμενί, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρος (72’ Μόντριτς), Ροντρίγκο (72’ Μπραχίμ Ντίαθ), Μπέλιγχαμ, Βινίσιους (86′ Χοσέλου)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρνιόλα): Ορτέγκα, Ακάντζι, Στόουνς, Ντίας, Γκβάρνιολ, Ρόδρι, Κόβατσιτς, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν (87′ Άλβαρες), Γκρίλις, Χάαλαντ