Champions League: Με ανατροπή ο Άγιαξ, νέα “4άρα” η Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Το 4Χ4 πέτυχε ο Άγιαξ και προκρίθηκε στους “16”, ενώ η Σπόρτινγκ Λισαβόνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης

Για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Champions League, το 4Χ4 έκανε ο Άγιαξ που κέρδισε και στη Βεστφαλία τη Ντόρτμουντ, ενώ η Σπόρτινγκ Λισαβόνας με νέα… 4άρα απέναντι στη Μπεσίκτας, ανέβηκε στη 2η θέση.

Ντόρτμουντ- Άγιαξ 1-3

Ο Άγιαξ πέρασε νικηφόρα με 1-3 από το Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ απέναντι της Ντόρτμουντ και καθάρισε με την πρόκριση.

Η αποβολή του Χούμελς στο 29΄ δεν εμπόδισε τους Βεστφαλούς να προηγηθούν και να κρατούν το «τρίποντο» μέχρι το 72΄. Από τη στιγμή που ο “Αίαντας” ισοφάρισε, δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στο 1-3, αποτέλεσμα που έδωσε στον «Αίαντα» το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Στο 29′ με πέναλτι του Ρόις προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο ημίχρονο οι Ολλανδοί με τα τρία τέρματα των Τάντιτς, Αλέ και Κλάασεν διαμόρφωσαν το τελικό 1-3.

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας έκαναν το 4Χ4 κι έχουν 6 βαθμούς διαφορά από τις Ντόρτμουντ και Σπόρτινγκ, οι οποίες θα δώσουν μάχη για την 2η προνομιούχο θέση.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας- Μπεσίκτας 4-0

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε με 4-0 τη Μπεσίκτας στην Πορτογάλια. Μία ακόμη διαδοχική “4άρα”, καθώς και στην Τουρκία είχαν πετύχει 4 τέρματα.

«Ζωντανή» στο παιχνίδι για την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης έμειναν οι γηπεδούχοι, καθώς ανέβηκαν στη 2η θέση και ισοβαθμούς στους 6β με τη Ντόρτμουντ. Από την άλλη η Μπεσίκτας γνώρισε την 4η ήττα σε ισάριθμους αγώνες και με μηδέν αποκλείστηκε μαθηματικά κι από το Europa League.

Τα αποτελέσματα:

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Άγιαξ 1-3 (37’ πεν. Ρόις – 72’ Τάντιτς, 84’ Αλέ, 90’+3’ Κλάασεν)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Μπεσίκτας 4-0 (31’ πεν., 38’ Γκονσάλβες, 41’ Παουλίνιο, 56’ Σαράμπια)