Champions League: Νίκησαν και πλησιάζουν την πρόκριση η Ρεάλ Μαδρίτης και η Ίντερ

Με νίκες συνέχισαν η Ίντερ και η Ρεάλ Μαδρίτης και πλησιάζουν όλο και πιο κοντά στην πρόκριση στους “16”

Για την 4η αγωνιστική του Champions League, η Ίντερ επικράτησε με 1-3 της Σέριφ Τίρασπολ, με τα γκολ να μπαίνουν στην επανάληψη. Νίκη και για τη Ρεαλ με 2-1 επί της Σαχτάρ στη Μαδρίτη

Ρεαλ Μαδρίτης-Σαχταρ 2-1

Στο Σαντιάγο Μπερνμπέου οι “μερένγκες” πήραν σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ. Έτσι απέκτησαν προβάδισμα για την πρώτη θέση στον όμιλο τους.

Για την “βασίλισσα” μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της Ρεαλ 14′ 68′. Για τους Ουκρανούς μείωσε ο Πέντρο στο 68′

Σεριφ Τίρασπολ- Ίντερ1-3

Η Ίντερ πέρασε από τη Μολδαβία, νικώντας με 1-3 τη Σέριφ και ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου.

Οι “νερατζούρι” είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να κάνει γκολ στο πρώτο μέρος. Όμως στην επανάληψη βρήκε την λύση
με τον Μάριο Μπρόζοβιτς στο 54′. Μετά το γκολ η Ιταλική ομάδα πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μίλαν Σκρίνιαρ, ο οποίος σημείωσε το 0-2.

Στο 83′ ο Αλέξις Σάντσες σημείωσε το 0-3. Το τελικό 1-3 το διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις (90’+2′) ο Τραορέ.

Αθανασιάδης και Κολοβός βρέθηκαν στην αρχική ενδεκάδα των γηπεδούχων (ο δεύτερος αντικαταστάθηκε στο 74΄), οι οποίοι υποχώρησαν στην 3η θέση, αλλά με μόλις ένα βαθμό πίσω από τους Μιλανέζους.