Champions League: Με showman Εμπαπέ η Παρί «κατάπιε» τη Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νόου

Με τον Εμπαπέ σε καυτή βραδιά να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Παρί πήρε ισχυρό προβάδισμα έναντι της Μπαρτσελόνα, για την πρόκριση στους «8».

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε πάρτι απέναντι στην πολύπαθη άμυνα της Μπαρτσελόνα και με ανατροπή (από 1-0) νίκησε με 4-1, στο «Καμπ Νόου». Σε μεγάλο βράδυ ήταν ο Κιλιάν Εμπαπέ που σκόραρε τρεις φορές, και έκανε την παρέα του Μέσι (άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι) να υποκλιθούν στο μεγαλείο του νεαρού. Τον δρόμο για τα δίχτυα βρήκε και ο Κεν και οι Παριζιάνοι πάνε με ισχυρό προβάδισμα, στον επαναληπτικό, στις 10 Μαρτίου, στην γαλλική πρωτεύουσα.

Γεμάτο το πρώτο ημίχρονο, με φάσεις και γκολ και από τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο μέρος η Παρί πήρε από νωρίς τα ηνία, πιέζοντας τους Καταλανούς, που αντιμετώπισαν πάρα πολλά αμυντικά προβλήματα. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα του Ποτσετίνο, καθαρίζοντας το παιχνίδι…και ίσως την υπόθεση πρόκριση στην φάση των «8» του Champions League.

Το ματς:

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι, ήταν ένα μακρινό άστοχο σουτ, από τον Γκέιγ για την Παρί, στο 4′. Η πρώτη καλή στιγμή για την Μπάρτσα ήρθε στο 14ο λεπτό. Ο Μέσι βρήκε τον Πέδρι και εκείνος με τη σειρά του έψαξε τον Γκριεζμάν, αλλά ο Γάλλος δεν κατάφερε να νικήσει τον Νάβας που μάζεψε.

Μεγάλη φάση για τους Παριζιάνους χάθηκε στο 19ο λεπτό. Οι Γάλλοι κέρδισαν την μπάλα, ο Εμπαπέ έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Ικάρντι, αλλά ο Αργεντίνος φορ έκανε ένα πολύ κακό πλασέ, με τον Πέδρι να διώχνει μακριά.

Οι Καταλανοί στο 26′ κέρδισαν πέναλτι, ύστερα από μαρκάρισμα του Κουρζάουα πάνω στον Ντε Γιονγκ. Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε και εκτέλεσε τον Κέιλορ Νάβας για το 1-0 (27′).

Οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν μια ανάσα από το 2-0, στο 29′. Ο Μέσι με υπέροχη ατομική ενέργεια «ζάλισε» την άμυνα των Παριζιάνων, έστρωσε στον Ντεμπελέ, αλλά ο Γάλλος έκανε ένα κάκιστο πλασέ από πλεονεκτική θέση, με τον Νάβας να μπλοκάρει σαν σε προπόνηση.

Η Παρί έπειτα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 32′. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έκρυψαν την μπάλα, εκείνη εμφανίστηκε στα πόδια του Κιλιάν Εμπαπέ που με κοντινό σουτ έκανε το 1-1.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του γαλλικού συλλόγου στο δεύτερο μέρος. Ο Εμπαπέ στο 50′ μοίρασε για τον Ικάρντι, εκείνος με ωραίο τακουνάκι βρήκε τον Κεν που σούταρε, αλλά ο Τερ Στέγκεν έσωσε με δύσκολη επέμβαση. Η πρώτη φάση για την ομάδα του Κούμαν μια άστοχη κεφαλιά του Γκριεζμάν, στο 60′ μετά από εκτέλεση κόρνερ

Το καλύτερο ξεκίνημα της Παρί Σεν Ζερμέν στο δεύτερο ημίχρονο έφερε αποτελέσματα, καθώς ξανά με τον Εμπαπέ να βρίσκει δίχτυα, πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 65ο λεπτό ο Φλορένσι έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Εμπαπέ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ σκόραρε για το 1-2.

Η ομάδα του Ποτσετίνο βρήκε και 3ο τέρμα λίγο αργότερα, στο 70′. Ο Παρέδες εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Κεν πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και σκόραρε για το 1-3.

Στην συνέχεια η Μπάρτσα δεν κατάφερε να βρει αντίδραση και η Παρί έφτασε και σε 4ο γκολ. Στο 85′ ο Εμπαπέ με ωραίο πλασέ βρήκε για ακόμη μια φορά δίχτυα, κάνοντας το 1-4 και σημειώνοντας χατ-τρικ, σε ένα μεγαλειώδες βράδυ για αυτόν και την ομάδα του.

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Λανγκλέ, Πικέ, Ντεστ, Άλμπα, Μπούσκετς, Ντε Γιόνγκ, Πέδρι, Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Νάβας, Μαρκίνιος Κιμπεπέ, Φλορέντσι, Κουρζαουά, Παρέδες, Γκουέιγ, Βεράτι, Κεν, Εμπαπέ, Ικάρντι