Λειψία- Λίβερπουλ: Σπουδαία εμφάνιση με νίκη για την ομάδα του Κλοπ

Η ανώτερη Λίβερπουλ με πρωταγωνιστές τους Σαλάχ και Μανέ, πήρε τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης επί της Λειψίας στο Πούσκας Αρένα

Η Λίβερπουλ επικράτησε της Λειψίας με 0-2 στο Πούσκας Αρένα στη Βουδαπέστη, στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα τέρματα των “κόκκινων” πέτυχαν οι Σαλάχ και Μανέ.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό του παιχνιδιού ο Όλμο πήδηξε πιο ψηλά από όλους σε μια σέντρα εντός της περιοχής και έπιασε μια πολύ καλή κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Άλισον.

Ο Σαλάχ πάτησε περιοχή στο 15′ λεπτό, βρήκε χώρο και χωρίς δεύτερη σκέψη εκτέλεσε τον Γκουλάτσι, αναγκάζοντας τον Ούγγρο πορτιέρο να προβεί σε μια εξαιρετική απόκρουση κρατώντας το μηδέν.

Η Λίβερπουλ είχε το πάνω χέρι σε όλο το πρώτο 45λεπτο, όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο, αποδείχθηκε καθοριστικό.

Ο Σαλάχ βρέθηκε σε θέση τετατετ κόντρα στον Γκουλάτσι και με ωραίο πλασέ ο Αιγύπτιος σταρ άνοιξε το σκορ στο 53′ λεπτό, ενώ ο Μανέ διπλασίασσε τα τέρματα της ομάδας του πέντε λεπτά μετά. Ο Σενεγαλέζος εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της άμυνας των γηπεδούχων και έκανε το 0-2 στο 58′ λεπτό.

Αυτά τα δύο γκολ ήταν αρκετά για να χαρίσουν στη Λίβερπουλ την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη, η οποία θα κάνει το έργο της Λειψίας ακόμη πιο δύσκολο στον επαναληπτικό αγώνα του Άνφιλντ.

Σκόρερ: 53′ Σαλάχ, 58′ Μανέ

Κίτρινες: Μουκιελέ, Αϊνταρά, Ανχελίνιο, Νκουνκού, Κάμπακ, Όλμο, Χέντερσον

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάτσι, Μουκιελέ (64′ Όρμπαν), Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Καμπλ (73′ Χι-Τσαν), Άνταμς, Ανχελίνιο, Ζάμπιτσερ, Αϊνταρά (64′ Πούλσεν), Όλμο, Νκουνκού

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Κάμπακ, Άρνολντ, Τζόουνς, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο (72΄Τσάμπερλεϊν), Μανέ, Φιρμίνο (72′ Σακίρι), Σαλάχ (90′ Γουίλιαμς)