Champions League: Μεγάλη νίκη της Παρί επί της Σίτι

Μεγάλη νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μάντσεστερ Σίτι, διπλό για την Μπριζ μέσα στη Λειψία.

Πρώτη νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν στους φετινούς ομίλους επί της Μάντσεστερ Σίτι για τη 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Παριζιάνοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα με σκόρερ τον Ιντρισά Γκεγέ στο 8′, με τον Λιονέλ Μέσι να γράφει στο 74′ το 2-0, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του και πετυχαίνοντας το πρώτο του ευρωπαϊκό γκολ με τη γαλλική ομάδα.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να ήταν πιο επικίνδυνη έχοντας 18 σουτ (έναντι 6 της Παρί), ωστόσο οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί.

Την ίδια ώρα, η Κλαμπ Μπριν πήρε τη νίκη με 1-2 στην έδρα της Λειψίας.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 5′ με τον Κρίστοφερ Ενκουνκού, αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο οι Βέλγοι έκαναν την ανατροπή. Στο 22′ ο Χανς Βανάκεν ισοφάρισε και στο 41′ ο Ματς Ριτς έκανε το τελικό 1-2.