Champions League: Πάγωσε η Μπάγερν στο Κεράμικα

Χωρίς πάθος η Μπάγερν ηττήθηκε δίκαια από την Βιγιαρεάλ.

Για τα προημιτελικά του Champions League η Βιγιαρεάλ επικράτησε 1-0 της Μπάγερν Μονάχου, παίρνοντας το προβάδισμα πρόκρισης, με την ρεβάνς να αποκτά περισσότερο ενδιαφέρον.

Καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα η Βιγιαρεάλ ήταν ανώτερη σε όλα τα επίπεδα απέναντι στην νωχελική Μπάγερν.  Το «κίτρινο υποβρύχιο άνοιξε το σκορ με τον Ντανζούμα στο 8’. Η ομάδα του Έμερι πίεζε συνεχώς με την άμυνα των Γερμανών να μην μπορεί αντιδράσει. Στο   41΄ Βιγιαρεάλ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Κοκλέν, όμως το VAR δεν το μέτρησε,. Στο 50’ οι «βαυαροί» με τον Γκνάμπρι προσπάθησαν να ισορροπήσουν μπάλα να περνάει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μορένο είχε δοκάρι.

Το 1-0 έμεινε έως το τέλος του ματς, σκορ που σαφώς και είναι αναστρέψιμο από την Μπάγερν στο δεύτερο ματς που θα διεξαχθεί στην “Αλιάνζ Αρένα”, ωστόσο, δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι Ισπανοί έχουν το προβάδισμα για να βρεθεί στην τετράδα.