Τσέλσι – Μπενζεμά: Σημειώσατε διπλό!

Με τον Καρίμ Μπενζεμά να κάνει ακόμα ένα χατ τρικ, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Στάνφορντ Μπριτζ.

Για την πρώτη αναμέτρηση των προημιτελικών του Champions League, ο Καρίμ Μπενζεμά με χατ τρικ έδωσε τη νίκη με 1-3 στη Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Τσέλσι και σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η πρώτη καλή στιγμή του μεγάλου αυτό ματς ήρθε στο 10ο λεπτό με την αντεπίθεση των Μερένχες με τον τακουνάκι του Μπενζεμά στον Βαλβέρδε, την πάσα του Βαλβέρδε στον Βινίσιους και το σουτ του Βραζιλιάνου από πλεονεκτική θέση κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μεντί.

Στο 15′ ο Τζέιμς εκτέλεσε φάουλ και ο Κουρτουά έδιωξε την μπάλα.

Στο 21ο λεπτό, η Βασίλισσα πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Μπενζεμά έβγαλε τον Βινίσιους στα πλάγιο αυτός γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Γάλλος έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Γάλλος τρία λεπτά αργότερα, σκόραρε εκ νέου με το κεφάλι μετά την σέντρα του Μόντριτς και το φανταστικό τελείωμα στην κίνηση του φορ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο 40ο λεπτό, η Τσέλσι μείωσε με την κεφαλιά του Κάι Χάβερτζ μετά την σέντρα του Ζορζίνιο.

Η τελευταία καλή στιγμή ήταν το τετ α τετ του Μπενζεμά που πλάσαρε άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρος ο Μπενζεμά ολοκλήρωσε το χατ τρικ, η Ρεάλ απομάκρυνε, ο Μεντί έγινε αποδέκτης της μπάλας έκανε το λάθος που εκμεταλλεύτηκε ο Μπενζεμά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Στο 49ο λεπτό, ο Αθπιλικουέτα έκανε έναν κεραυνό εκτός περιοχής που ανάγκασε τον Κουρτουά σε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 69′ ο Λόφτους-Τσικ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Λουκάκου πήδηξε ολομόναχος αλλά έστειλε την μπάλα άουτ όπως και το σουτ του Μάουντ ένα λεπτό αργότερα.

Στο 83′ ο Ρις Τζέιμς βρέθηκε έξω από την περιοχή έκανε το σουτ του έδιωξε ο Κουρτουά με δυσκολία.

Στο 93ο λεπτό, ο Λουκάκου έστρωσε στον Ζιγιέχ στην περιοχή με το σουτ του Μαροκινού να φεύγει λίγο έξω από την εστία της Ρεάλ.

Σκόρερ: 40′ Χάβερτζ – 21′,24′,46′ Μπενζεμά

Κάρτες: 19′ Ρούντιγκερ – 14′ Μιλιτάο

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Σίλβα, Κρίστενσεν(46′ Κόβασιτς), Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ(46′ Ζιγιέχ), Ζορζίνιο(64′ Λόφτους-Τσικ), Μάουντ, Αθπιλικουέτα, Πούλισιτς(64′ Λουκάκου), Χάβερτς

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο(64′ Νάτσο), Αλάμπα, Μεντί, Κρόος(74′ Καμαβινγκά), Καζεμίρο, Μόντριτς, Βαλβέρδε(86′ Θεμπάγιος), Μπενζεμά(86′ Μπέιλ), Βινίσιους