Champions League: Πανηγυρικά στην επόμενη φάση η Ναπολι

Εύκολη βραδιά είχε η Νάπολι με την Άιντραχτ.

Η Νάπολι πέρασε στα προημιτελικά του Champions League με μια άνετη νίκη επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 3-0.

Η Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε δύο γκολ διαφορά από το πρώτο παιχνίδι, η δυνατή κεφαλιά του Οσιμέν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διέλυσε τα όποια νεύρα υπήρχαν στο «Stadio Diego Armando Maradona».

Ο Οσιμέν διπλασίασε το προβάδισμα των Ιταλών στη βραδιά με κοντινό πλασέ από τη σέντρα του Ντι Λορέντζο οκτώ λεπτά μετά την ανάπαυλα και, αφού ανατράπηκε στην περιοχή, ο Ζιελίνσκι μετέτρεψε ο ίδιος το πέναλτι για να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Με ένα επιβλητικό προβάδισμα 18 βαθμών στην κορυφή της Serie A, η Νάπολι πηγαίνει στην οκτάδα με μια πραγματική ευκαιρία να διεκδικήσει το κορυφαίο βραβείο στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο.

Πριν τον αγώνα υπήρξαν συγκρούσεις οπαδών της Άιντραχτ με την αστυνομία στη Νάπολη. Η προετοιμασία του αγώνα είχε επισκιαστεί, καθώς οι οπαδοί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης συγκρούστηκαν με την αστυνομία μετά την άφιξή τους στη Νάπολη, παρότι τους είχε απαγορευτεί η παρακολούθηση του δεύτερου αγώνα της φάσης των “16”.